Yürüyerek Seyahat Edilebilir Mi?

Tatile çıkan herkesin türlü türlü amacı olur. Kimileri bir rehber eşliğinde gezmeyi tercih ederken kimileri kalabalıktan uzaklarda sakin bir tatil yapmak ister. Yeni yerler, farklı kültürler keşfederken yürüyerek seyahat etmek için birçok sebep olduğunu unutmayın. Yürüyerek gittiğimiz her durakta ilgimizi çeken yeni şeyleri de beraberinde keşfetmiş olursunuz. Peki bunun dışında bizi ne gibi şeyler bekler, gerçekten de yürüyerek seyahat edilebilir mi? Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları içeriğimizde bulunuyor.

Toplu taşımayla bir yerden başka bir yere giderken kaçırdığımız bir sürü güzellikler olabilir. Bu düşünceyle yola çıkarsanız gittiğiniz yerde bugüne kadar ismini bile duymadığınız duraklar karşınıza çıkabilir. Bunları illaki bir yerle konumlayamayız, mesela yeni bir lezzet keşfi de olabilir bu. Ya da bir hediyelik dükkan. Aklınıza gelebilecek her şeyin başında yürüyerek seyahat etmek olduğunu unutmadan yüreğinizin sizi götürdüğü yere doğru yola çıkın.

Zamanınızı Trafikte Geçirmeyin

Yönünüzü nereye çevirirseniz çevirin her köşe başında ya yolcu bekleyen bir taksi, duraklarda yolcu bekleyen otobüsler, metrolar, tramvaylar… Hızlı yaşayan ülkelerde kolay ulaşıma dair her şey mevcut. Gideceğiniz yere hızlı ulaşmak gibi bir derdiniz yoksa tercihinizi yürüyerek seyahat etmekten yana kullanın. “Peki gideceğimiz yer çok uzaksa ne yapalım” diye içinizden mutlaka geçiyordur. Demin de bahsettiğimiz gibi şayet zaman açısından bir sıkıntınız yoksa yürüyeceğiniz her yer, göreceğiniz her durak uzun yolları nasılda kısaltacak göreceksiniz. Geriye tatlı yorgunluk kalsa da bu göreceklerinizin karşısında değmez mi sizce? 🙂

Farklı Kültürlerle Tanışın

Toplu taşıma konusunda hem fikirsek yürüyerek seyahat etmenin diğer bir kuralına geçebiliriz demektir. Elinizde harita ve sokak sokak keşif turundasınız. Yorulduğunuzu hissettiğiniz an karşınıza çıkan yerel halkla sohbet edebilirsiniz mesela. Bu sizin için sadece ufak bir sohbetten ibaret olamayacak. Keşfettiğiniz yerin insanlarını tanımanıza büyük fayda gösterecek. Belki günün birinde tecrübelerinizi yazacağınız anlarınız olabilir. İşte o ayaküstü kurduğunuz sohbet yıllar sonra size ne kadar faydalı olmuş anlayacaksınız. Bu sohbet sadece insanları tanımak için değil, gittiğiniz yerde alışveriş yerleri olsun, lezzet durakları olsun orada yaşayan kişilerin size tavsiyeleri üzerine yeni keşifler yapmanız içinde mükemmel bir fırsat olabilir.

Doğayla İç İçe Seyahat Edin

Yürüyerek seyahat etmek için birçok sebebe ihtiyacınız varsa bunlara doğayla iç içe geçirilen zamanları da ekleyebilirsiniz mesela. İnsan doğanın içinde olunca zinde kalır, gençleşir, hayata daha farklı cepheden bakmaya başlar. Mesela karşınıza çıkan yer bir botanik bahçe ya da orman olabilir. İçine girip farklı tür bitkilerle tanışın, mis gibi havasını soluyun. Doğanın içinde bakın ne kadar da canlı hissedeceksiniz kendinizi.

Spor Şart

Yürüyerek seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de doğanın içinde spor yapmak. Yorgunluğunuzu atmak için kendinizi doğanın kucağına bırakın ve o mis gibi havayı içinize çekerken hareketlenmenin tam zamanı. Başta kalp rahatsızlıklarının en büyük ilacıdır spor ve doğa. Keyfinize keyif katacak dakikalar geçirirken yaptığınız küçük hareketler stresinizi, yoğunluğunuzu alıp götürecek unutmayın.