Yurt Dışında Ucuz Tatil Yapmanın Yolları

Yurt dışında tatil yapmak ne bir hayal ne de korkulacak bir durum değil. Bazen erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmek bizi arzuladığımız tatilin kapılarını aralıyor. Maliyetli gibi görünse de her türlü zenginliği keşfedebileceğimiz mükemmel tatil fırsatları ayağınıza gelsin istiyorsanız şimdi kağıdı kalemi hazırlayın ve yurt dışında ucuz tatil yapmanın yollarını bir bir not edin. Geriye sadece sırt çantanızı hazırlamak kalsın. 🙂

Erken rezervasyondan yararlanmak şart!

Gideceğiniz yere karar verdiyseniz uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza uçacaksınız demektir. Konu yurt dışı tatili olunca tadından da yenmez doğrusu. Yurt dışında ucuz tatil yapmanın yolları kuralında başı çeken erken uçak bileti sayesinde çok güzel bir tatilin başladığının en belirgin özelliği aslında. Hatta bu durumdan fazlasıyla yararlanmak için aylar sonra gideceğiniz yurt dışı seyahatinin biletini bile şimdiden kenara atabilirsiniz mesela.

Çok araştırın

Yurt dışında ucuz tatil yapmanın yolları dendiğinde yine altın değerinde bir kural çok araştırmak. Mesela nasıl? Arzuladığınız tatile adım attınız ve karnınız acıkmaya başlıyor artık. Pahalı restoranları mı tercih edersiniz yoksa oralarda yaşayan yerlilerin önereceği yerleri mi? Tabi ki seçim sizin ama burada en mantıklı olan herkesin bildiği ve methettiği yerler her zaman daha cazip olur. Amaç en ucuz tatil ise alın size mükemmel bir seçenek.

Daha sakin bir dönemi tercih edin

Tatilde nereye gitsem sorusundan daha önemli bir soru varsa o da kesinlikle tatile ne zaman gitsem olmalı. Amaç yurt dışında ucuz tatil yapmanın yollarını aramak değil mi? Gideceğiniz yere karar vermek en kolayı aslında ama bir de ne zaman gideceğinizi düşünecek olursak araya bir sürü sebep girebilir. Bir de şöyle düşünün; herkesin gittiği dönemlerde kim bilir ne kadar çok kalabalık ortamlar bekliyor sizi. Ama bir de sakin dönemleri sevenlerin arasında olmak var, ne kadar huzurlu olur değil mi? Hem fazladan para ödemezsiniz hem de daha keyif verici bir tatil deneyimi olur. Rahat kafa, huzurlu ortamlar sizi çağırıyor.

Marketler candır!

Adeta bir servet ödediğimiz hoteller ucuz görünse de bu durumu bir de ay sonunda düşünmek lazım. Unutmayın burada amaç yurt dışında ucuz tatil yapmanın yollarını bulmak. İşte o yüzden yeme-içme için market alışverişlerine alıştırın kendinizi. Güzel bir sandviç eşliğinde yanında sevdiğiniz bir içecek mükemmel seçenekler arasında. Tabi her zaman böyle yapın demiyoruz ama günü ne kadar güzel kurtarırsanız size geri dönüşü o kadar iyi olacak.

Yakın mesafeleri gözünüzde büyütmeyin, yürüyün

Keyifli geçen tatilinizde canınız biraz gezmek, eğlenmek ya da farklı yerler keşfetmek istediyse yapacak şey çok kolay. Şayet uzak bir yer değilse yürüyerek gideceğiniz yeri her zaman daha iyi keşfedersiniz. Koca bir yıl zaten bu tatili hayal ettiniz, şimdi biraz yürüme zamanı. Hem bedeni sağlıklı tutmak için de bu kural çok önemli.

Pazarlık sünnettir!

Biz Türklerin fazlasıyla aşina olduğu bir şey varsa o da pazarlık olur. Yurt dışında ucuz tatil yapmanın yollarını arıyorsak pazarlık etmeden bir tatil bize çok uzak gelir elbette. Düşünsenize erken rezervasyondan bilet, market alışverişi, yürüyerek keşfetme derken cebinizi çok mutlu edeceğiniz bir tatil kulağa nede hoş geliyor değil mi? Alacağınız her şeyde tabi ki pazarlık edemezsiniz ama bu konuda gözünüz açık olsun.

Ücretsiz turları keşfedin

Özellikle son birkaç yıldır neredeyse her ülkede yaygınlaşan ücretsiz turlarla merak ettiğiniz yerleri gezip görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu konu hakkında bir inceleme yapmak gerekirse sorup soruşturmak ve rehberler eşliğinde ücretsiz turlara katılmak. Bu sayede hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek ve yeni arkadaşlıklar kurmak da kaçınılmaz tabi ki.

Carpool kuralından yararlanın

Yaşadığınız yerde mutlaka bir kez olsun denk gelmişsinizdir carpool’e. Peki nedir bu carpool? Aynı yere gidenlerin masraflarını bölüştürerek araç kiralamalarına verilen bir yöntem. Yani herkesten aynı ücret çıkıyor ama bölündüğü için daha karlı oluyor. Bu yöntem yurt dışında da geçerli olduğundan carpool kuralı ile yurt dışında ucuz tatil yapmanın yolları da kolaylaşıyor haliyle.

Şimdi bütün bu kuralları bir bir okuduysanız yapmanız gereken tek bir kural kalıyor, o da yurt dışı turlarından en çok görmeyi istediğiniz yeri seçmek. İşte hepsi bu kadar. 🙂