Yunanistan’ın Eğlence Dolu İskeçe Karnavalı

Komşu Yunanistan’ın eğlence dolu İskeçe Karnavalı için geri sayım başladı. Her sene şubat ayında gerçekleştirilen bu karnavalda rengârenk kıyafetler, müzikler, danslar kendini gösterir. Şayet şubat ayında Yunanistan tatili planlarınız varsa binbir çeşit kıyafetin sergilendiği bu coşku dolu anlara sizde ortak olabilirsiniz.

İskeçe Karnavalı hakkında

Yunanistan’ın kuzeyindeki kentin merkezi İskeçe, kendi adını taşıyan İskeçe Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. İskeçe diğer bir adıyla Xanthi olarak bilinir ve tarihi geçmişi milattan önce 879 senesine dayanır. İskeçe kentinde Osmanlı döneminden kalma eserler ve yapılar baş gösterir. İskeçe Karnavalı hemen hemen 50 yıldır ülke Yunanistan’ın en renkli eğlencelerinden biri olarak tarihe geçmiş durumda.

İskeçe Karnavalı hikayesi

Meryem Ana’nın oğlu İsa’nın öldürüleceği ile ilgili dedikodular ülkede yayılmaya başlamış ve Meryem haberi alınca oğlunu ve kentte yaşayan çocukları rengârenk boyalarla boyayarak onu öldürmeye çalışan kişilerden korumaya çalışır. 10 gün boyunca İsa yüzündeki boyalarla saklanır. Meryem kentte yayılan dedikoduların asılsız olduğunu anlayınca şükür orucuna başlar. 10 günlük oruç ve karnaval, pazartesi ve sonrasında Paskalya’ya kadar uzanan, hayvansal gıdalardan uzak yaşam ile Hristiyanlar için bir gelenek haline geliyor.

Karnaval gününün ilk saatleri halk yüzünü boyamaya başlar, kostümler giyilir ve müzik eşliğinde eğlencelere start verilir. Karnavalın yapılacağı alan trafiğe kapatılır. Bir grup insan temalı kıyafetler içinde birbiriyle yarış eder. Karnavalın son günü havai fişek gösterileri eşliğinde Kossynthos Nehri kıyısında taç giyen kralın betimlemeleriyle son bulur. Halk genelinde gece yarısı duş alınır ve ‘temiz pazartesi’ olarak nitelendirdikleri yeni haftaya böylece başlanmış olur. Yunanistan halkı İskeçe Karnavalı’na büyük ilgi duyar. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler karnavalı bir parçası olmak için komşu Yunanistan’a akın eder.

İskeçe Karnavalı ulaşım

Komşu Yunanistan’a gitmek için ulaşım olarak kendi aracınızı kullanacaksanız 7-8 saatlik bir yolculuk sonrası ülkeye ulaşabilirsiniz. İskeçe’ye vardığınızda karnavala katılmak isteyenlere özel bir alanda araçlardan inip karnaval alanına kalkan servislerle İskeçe Karnavalı’nın düzenleneceği yere ulaşabilirsiniz.

Tatil severlere daha fazla tatil arzusunu uyandıran karnavallar ve festivaller, renkli günlerin müjdecisidir. İskeçe Karnavalı da bunların en güzel örneklerinden biri diyebiliriz. Bizden size bir tavsiye; karnavalın coşku dolu anlarına katılmak isterseniz yanınıza en renkli kıyafetlerinizi almayı unutmayın. Sonra müziğin ritmine bırakın kendinizi.

16-18 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek İskeçe Karnavalı turumuzdan yerinizi şimdiden ayırtın. O zaman bol eğlenceler. 🙂