Yunanistan’ın Büyülü Doğasında Meteora Gezisi

Masmavi denizine alışık ama bir o kadar da aşık olduğumuz Yunanistan’da biraz keşfe çıkacak olsak kim bilir ne saklı cennetleriyle karşılaşırız. O büyülü doğası arasından yüz metrelerce yükseklikte bize merhaba diyen ve gördüğümüz anda bizi o saklı cennetine çeken Meteora Yunanistan’ın mutlaka görmeniz gereken dünyası.

Meteora Hakkında

Kalabaka şehrinin kasabası Meteora’nın yerden yüksekliğini söylediğimizde bir kez daha şaşırabilirsiniz. 300-500 metre yükseklikteki kayalıkların en üstünde yapılmış bir manastır Meteora. ‘Gökyüzüne asılı’ anlamına geliyor. Binlerce yıl önce bir anda değişen sıcaklıklardan etkilenen kayalıklar 550 metreyi bulan kayalıkları çıkarmış ortaya. Yani anlayacağınız doğanın bir mucizesine Yunanistan’ın Meteorası’nda şahit olacaksınız. Çok eski zamanlarda tanrıya daha yakın olmak için rahipler kayalıkların arasındaki mağaralarda yaşıyorlarmış. Yerleşik hayata geçince kayalıkların en tepesine manastır yapmaya karar vermişler. Aslında amaç Türk akıncılarından kurtulup kendilerini korumak için yaşamlarını burada sürmek olmuş. Buraya gitmek zor gibi görünse de Yunanistan Turlarına katılıp orada Meteora’ya düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Meteora Manastırlarına Ulaşım

Peki ulaşım nasıl sağlanıyor Meteora’ya?  Genelde manastırlara merdivenle ulaşıldığını görmüşsünüzdür. Ama tabi bu durum burası için çok çok zor bir ihtimal. İşte bu yüzden günümüz şartlarına uygun iki kişilik teleferikle merdivenleri kullanmadan manastıra ulaşabiliyorsunuz. Manastırda yaşayanlar da ihtiyaçlarını bu şekilde karşılıyor. 13. yüzyılda başlayıp 20’ye yakın  manastır inşa edilmiş ama bunun sadece 6 tanesi ziyarete açık. Manastırları ziyaret etmek istediğinizde aklınızda olması gereken çok önemli bir dipnot: Manastıra şortla ya da pantolonla girmek yasak olduğundan çantanızda mutlaka uzun bir etek bulundurmalısınız. Meteora’daki manastırlara gelince;

  1. Büyük Meteoron: Meteora’nın en büyük manastırı ve 3 ana bölümden oluşuyor. File ile rahatça ulaşım sağlanıyor Büyük Meteoron’a. Buraya gittiğinizde kilise, ambar, mutfak ve mezar odaları içinde kıyafetler, şarap fıçıları, tahıl ambarlarına kadar en küçük ayrıntısına kadar gezmelisiniz.
  2. Roussanou Manastırı: Burası diğer göreceklerinizin arasında daha bir küçük tepede. Şu anda küçük rahibe grubunca hala kullanıyor. 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar burayı yağmalamış olsa da tekrardan onarılıp kullanılır hale getirilmiş. Burada görecekleriniz ise küçük küçük duvar resimleri.
  3. Stephen Manastırı: Meteora’nın küçük manastırlarından biri daha St. Stephen. Yien Almanlar tarafından hasar görmüş ama yeniden inşa edilmiş. Buranın en büyük özelliği bu içinde rahibelerin yaşadığı tek manastır burası.
  4. Varlaam Manastırı: Büyük Meteoron’un çaprazında ve ondan sonra gelen ikinci büyük manastır Varlaam. Burayı zenginleştiren el yazmalarını, duvar resimlerini ve kartal figürlü girişini mutlaka görmelisiniz. Hatıra eşyalarının olduğu dükkanda bu manastırın içinde.
  5. Anapausas Manastırı: Meteora turunuzda sizi ilk bu manastır karşılayacak. Diğerlerinden daha küçük ama mimarisi olarak zengin Anapausas Manastırı.
  6. Trinity Manastırı: Bu manastır için en güzel konumlu olanı diyebiliriz. Kayalıklara içindeki merdivenlerle çıkılabilir. Ayrıca Roger Moore’un oynadığı For Your Eyes Only filminin çekimleri burada yapılmış.

Meteora sayesinde Kastraki kasabası bu durumdan fazlasıyla nasibini almış adeta turizm cenneti haline gelmiş. Hatta durum öylesine bir ilerlemiş ki kasaba da eğlenceden konaklayacağınız yerlere kadar her şey mevcut. Özellikle size bir tavsiyemiz olacak; eğlence amaçlı yapılan tavernasına gidip hem yöresel yemeklerinden tadı hem de eğlencenize bakabilirsiniz. Meteora’ya giderken fotoğraf makinelerinizi elinizin altında bulundurmanızda fayda var. Nereden ne çıkacağını kestiremeyeceğiniz bir Yunanistan Meteora tatilinde hayatınızda daha önceden yaşamadığınız bir deneyimin sizi beklediği kesin. Buraya gitmek için mayıs, eylül veya ekim ayları en güzel zamanları.