Yazın Popüler Rotası: Çeşme

İncecik kumları ile kilometrelerce uzanan harika kumsallara ev sahipliği yapan Çeşme ülkemizin yaz turizmindeki en iddialı yerleri arasında. Bir yanı kültürel zenginlikleri, nostaljik sokakları diğer bir yanı eğlenceleriyle ünlü gece kulüpleri, lezzet dolu yemekleri. Bütün bunları aynı çatıda barındıran yazın popüler rotası Çeşme bilinmeyen yönleriyle bizimle.

Tarihi Geçmişi

Tarihi geçmişi Antik çağa dayanan Çeşme ismini içindeki çeşmelerden almıştır. Bu çeşmeler günümüze kadar ayakta kalmış olup her biri ayrı mimari ile inşa edilmiştir. Çeşme’nin sıcacık havasında buz gibi akan bu çeşmelerde serinleyebilirsiniz. Aynı zamanda 1508 yılında 2. Beyazıt tarafından inşa ettirilen Çeşme Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1528’de yaptırılan Kervansaray, Erytrai Antik Kenti ve Çeşme Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli. Çeşme’yi simgeleyen bu eserler sizi derinden etkileyecek.

Harika Plajlar ve Koylar

Tatil severlerin yakından ilgi duyduğu Çeşme plajları ve koyları bu yıl yine çok popüler. Bu plajların bazıları termal özelliğiyle öne çıkıyor. Çeşme tatilinizde deniz, güneş ve kuma doymak için Ilıca Plajı, Çark Plajı, Paşalimanı Plajı, Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu ve Pırlanta Plajı’nı tatil listenize ekleyebilirsiniz. Koca bir yılın yorgunluğunu atacağınız bu plaj ve koyların berrak ve masmavi suları sizi bekliyor.

Çeşme Mutfağı

Tarihi ve doğal güzellikleriyle zengin olduğu kadar muazzam yemekleriyle de ön planda Çeşme. Beldenin yöresel otları, ev yapımı reçel çeşitleri, sakızlı dondurması, taze deniz ürünleri ve tabi ki çeşit çeşit zeytinyağlı yemekleri Çeşme mutfağında tadabilirsiniz. Çeşme’nin olmazsa olmaz yemeği midye dolmasını denemeden buradan ayrılmayın.

Su Sporları

Çeşme’nin güzellikleri saymakla bitmiyor. Buna bir de denizaltı zenginlikleri eklenince harika görüntüler ortaya çıkıyor. Zengin sualtıyla tanışmak için Yatak Adası’nın mağaraları ve süngerleriyle tanışabilir, Fener Adası’nda sevimli foklarla yüzebilir, Mavi Koy’a dalarak kendinizi adeta bir akvaryumda yüzüyor gibi hissedebilirsiniz. Şayet daha önce hiç dalış deneyimizin yoksa hemen bugünden dalış derslerine başlamalısınız. Malum Çeşme’nin denizaltı zenginlikleriyle tanışmadan olmaz.

Çeşme Gece Hayatı

Gece hayatı deyince listelerin en başında adını görebileceğimiz Çeşme, plajları ve denizaltı zenginlikleriyle olduğu kadar çılgın eğlenceleriyle de adından sıkça bahsettiriyor. Bu konuda başı çeken diskoları ve plaj partilerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Sadece bu kadarla da sınırlı değil! Çeşme Kalesi’nde düzenlenen konserler ve festivallerde bu eğlencelere mutlaka dahil edilmeli. Ama tercihinizi daha sakin bir tatilden yana kullanmak isterseniz sevdiklerinizle birlikte bir grup oluşturup Çeşme’nin az bilinen koylarında düzenlenen plaj partilerine katılabilirsiniz. Tercih tamamen sizin. Çeşme’de herkese hitap eden harika bir atmosfer var. 🙂 Çeşme Otelleri için şimdi yola çıkma zamanı!