Yazın Gözde Rotaları Adalar’da Yapılacaklar Listeniz Hazır!

Güzel İstanbul’un birbirinden güzel cennet adaları mis kokulu çiçekleri, eşsiz manzaraları arasında şimdi ne de güzeldir. Otomobil sesinden uzak sadece orman ve denizin olduğu o güzelim Adalar bu hafta sonu tatiliniz için mükemmel bir tercih olabilir. Bol dinlenmeli, huzurlu bir ortam arıyorsanız yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listesini okumadan plan yapmayın.

Burgazada’da Sait Faik Abasıyanık müzesini ziyaret edin.

Yaz aylarının vazgeçilmez rotası Burgazada’ya gittiğinizde ölümünden sonra yani 1959 yılından beri müze olarak kullanılan Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni Burgazada’da görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi’ne uğramadan dönmeyin.

1751’den bu yana yerli yabancı turistlerin uğrak noktası Aya Yorgi Kilisesi’ne ulaşmak biraz meşakkatli olsa da tatlı yoğunluğunuza değecek bu kiliseyi Büyükada gezinize eklemelisiniz. Denize olan uzaklığıyla mükemmel bir manzara sizi bekliyor olacak.

Kalpazankaya’nın büyülü dünyasını Burgazada’da keşfedin.

İstanbul’un gün batımını bir de burada görmelisiniz. Yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listesindeki Burgazada’nın olmazsa olmazı Kalpazankaya mükemmel bir manzara koyu aslında. Buranın asıl güzelliğini görmek istiyorsanız sevdiğinizle romantik bir akşam yemeğinize eşlik edecek gün batımı keyfinize keyif katacak.

Aya Yorgi Kilisesi’nden sonra gideceğiniz yer Yücetepe Kır Gazinosu olmalı.

Burgazada yolculuğunuza Aya Yorgi Kilisesi’nden sonra Yücetepe Kır Gazinosu’ndan devam etmelisiniz. Neden mi? Kiliseden indikten sonra biraz soluklanmanıza iyi gelecek bu eşsiz rotada tavşankanı bir çay bütün yorgunluğunuzu bastırabilir.

Adakule’yi keşfedin.

Aya Yorgi’nin kıskandığı yer olarak bilinen Adakule, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Çoğu kişinin yangın kulesi olarak bildiği Adakule’yi istediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz. Kule’ye gittiğinizde kuş gözlemi de yapabilirsiniz mesela. Özel olarak dekore edilmiş Adakule önemli toplantılara da ev sahipliği yapıyor.

Ve Büyükada’nın meşhur dondurmalarından yiyin.

Şu sıcak yaz günlerinde içinizi soğutacak mükemmel tatlarıyla Büyükada’nın renkli dondurmalarından tatmadan Adalar tatilinizi sonlandırmayın. Büyükada deyince akla ilk gelen rengârenk dondurmaları değil midir zaten? 🙂

Aşıklar Yolu’na fayton turu yapın.

Büyükada tatilinin en gözde rotası neresidir diye sorsalar bir çoğumuz hiç düşünmeden Aşıklar Yolu deyiveririz. Hele bir de faytonla yapılırsa değmeyin keyfinize. Tercihinizi doğayla baş başa bir yürüyüşten yana kullanmak istiyorsanız buraya yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Büyükada Rum Yetimhanesi’ni ziyaret edin.

Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap binası olarak bilinir Rum Yetimhanesi. Buraya gitmek için Manastır Tepesi’ne çıkmanız gerekiyor. Şimdilerde kullanılmıyor ama 1899 yılında otel olarak kullanıma açılmış ve sonrasında yetimhaneye dönüştürülmüş. Şimdiyse bomboş ahşap bir bina.

Heybeliada’nın olmazsa olmazı Değirmen Tepesi’ne gidin.

Yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listenize Heybeliada’nın görülecek yerlerinden Değirmen Tepesi’ni listenize mutlaka eklemelisiniz. Halk arasında Âşıklar Tepesi olarak bilinir ama asıl adı Değirmen Tepesidir bu büyülü dünyanın. İstanbul’u baştanbaşa izleyeceğiniz tek rota aslında burası. Mükemmel bir doğa harikası demek yanlış olmaz Değirmen Tepesi için. Ayrıca buradan dönüşte piknik alanlarının kurulu olduğu bu eşsiz doğada sevdiklerinizle piknik yapmayı sakın unutmayın.

Büyükada’da Aya Nikola Hangar Müzesi’ni ziyaret edin.

Büyükada’nın güzelliğine güzellik katan 2010 yılında açılmış Aya Nikola Hangar Müzesi Adalar’ın en muhteşem duraklarından. Burada göreceğiniz sergiler hayatınıza renk katacak. Buradan çıktıktan sonra Çınar Müze Alanı’na gidip sergi gezinize devam edebilirsiniz.

Keyifli Adalar gezinizi Dilburnu Tabiat Parkı’yla taçlandırın.

Yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listenize Büyükada’nın Dilburnu Tabiat Parkı’ndan devam edin. Burada şahane bir hafta sonu tatili sizi bekliyor aslında. Deniz derseniz denizin en güzeli, piknik derseniz güzel bir deniz sefasından sonra masa boyu yemekler sizi bekliyor olacak. Mangaldan vazgeçemeyenler, çam ormanları arasında bol oksijenli bir mangal keyfi yine burada.

Deniz, güneş, kum diyorsanız Kumluk Plajı’na!

Yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listesine Kınalıada’nın eşsiz bir rotasından devam etmeden olmaz. Merak edenler için Kumluk Plajı kalabalıktan ve sesten uzak mükemmel doğasıyla KInalıada’da sizi bekliyor. Bu fikre kimse hayır diyemeyecek. 🙂 Kınalıada’nın gezilecek yerlerini de tanımak lazım değil mi?

Hristo Tepesi’ne çıkmadan olmaz.

Hristo Tepesi yani Hristo Manastırı olarak tanıdığımız bu uğrak rota Burgazada’nın güzellikleri arasında. Tarihi geçmişini merak edenler için kısaca anlatmak gerekirse; Romen Diyojen sürgün edildikten sonra hayata gözlerini burada yummuş.

Adalar’ın olmazsa olmazı bisiklet turu yapmadan, faytona binmeden dönmeyin.

Yazın gözde rotaları Adalar’da yapılacaklar listesinin son maddesi merak edenler için gelsin o zaman. Tabi ki de bu güzel güne azıcık hareket, adrenalin katacak bisiklet turları Adalar’ın olmazsa olmazlarından. Faytona binmek çok keyifli olsa da o güzelim atlara acı vermeye gönlümüz el vermiyor. İşte bu yüzden Adalar’a kadar gitmişken Adalar’da yapılacak aktivitelerin en güzeli kesinlikle bisiklet turları olmalı.

Her yaz olduğu gibi bu yaz Adalar yine çok popüler. Daha da uzun uzun yıllar böyle olacağı kesin. Siz de böyle düşünenlerdenseniz bu hafta sonu kimselere söz vermeyin ve Adalar Otellerinden zaman kaybetmeden yerinizi ayırtın. Mutlu hafta sonları.