Yalova’da Neler Yapılır Sorusunun Cevapları Burada!

İstanbul’un hemen yanı başında Marmara’nın saklı cenneti olarak gösterilen Yalova sadece kışın değil her mevsim tatilin ilgi odağı. Gerek kaplıcaları olsun, doğal güzellikleri olsun ya da birbirinden güzel kıyıları olsun buranın güzelliğine güzellik katmaya yetiyor. İnsanlar burayı neden bu kadar seviyor derseniz tam bir kafa dinlemelik atmosfere sahiptir Yalova. Rehabilitasyon merkezi demek daha doğru olabilir belki de. Şimdi gelelim Yalova’da neler yapılır sorusunun cevaplarını aramaya…

Yalova’nın Kaplıcaları

Yalova kaplıcaları konusunda Türkiye’nin sayılı yerlerinden. Koca senenin yorgunluğundan kısa sürede kurtulup dinginleşmek istiyorsanız gideceğiniz adres belli, Yalova. Özellikle Armutlu Kaplıcaları bu konuda mükemmel bir seçim olacaktır. Yalova Termal Otellerinde konakladığınızda bütün yıl hizmet veren Armutlu Kaplıcasına uğramadan geri dönmeyin.

Doğal Güzellikleri

Yalova’da gezilecek ve görülecek yerleri merak ediyorsanız ilk sırayı en az kendisi kadar güzel bir yoldan sonra karşınıza çıkacak Sudüşen Şelalesi’ne ayırın. Armutlu Kaplıcasından sonra birkaç kilometre daha gidip varabilirsiniz bu eşsiz güzelliğe. Yalova’nın güzellikleri saymakla bitmez. Hepsi birbirinden güzel bu rotaları ilk kez görecekseniz kendinizi alamayacağınızı söylemekte yarar var. Sudüşen Şelalesi’ne ulaşmak için kısa bir doğa yürüyüşü yapmanız gerekecek ama sonrasında göreceğiniz o güzellik karşısında da iyi ki gelmişim diyeceksiniz. Bol oksijen başınızı döndürebilir, hazırlıklı olun derim. O halde bu sıcak havalarda biraz serinleyeyim diyorsanız keyifli bir piknik sonrası şelalenin buz gibi sularına ayaklarınızı sokabilirsiniz mesela.

Yalova’da görülecek yerler tabi ki bunlarla sınırlı değil, hatta daha başındayız aslında. Sudüşen Şelalesi gibi hayatı yeniden keşfedeceğiniz bir diğer güzellik; Erikli Şelalesi, Erikli Yaylası ve Delmece Yaylası. Erikli Şelalesine ulaşmak için dipsiz bir gölden ormanın içine doğru devam etmelisiniz. Sonra bir bakmışsınız ki Erikli Şelalesi’nin büyüleyici atmosferi içindesiniz. Burada çekilen güzel fotoğraf karelerinden sonra rotanızı Erikli Yaylasına çevirin. Parkuru devam ettiğinizde yaylaya ulaşabilirsiniz. Burada mola vermeniz gerekebilir. Malum bol oksijene ihtiyaç var. Kısacası diyeceğim o ki, Yalova’ya kadar gidip de buraları görmeden dönerseniz çok üzüleceksiniz.

Yalova’da Tarihi Eserler

Yalova’da tarihe yolculuk etmek istiyorsanız Kara Kilise, Yürüyen Köşk ve Açık Hava Müzesini mutlaka görmelisiniz. Yalova’nın Çiftlikköy ilçesindeki Kara Kilise, Doğu Roma zamanlarının en önemli yapılarından olduğu için kesinlikle ziyaret edilmeli. Bizans Dönemi’nde yapılmış ama ilk kayıtları Roma Dönemi’ne uzanıyor. Yürüyen Köşke gelince buranın biraz farklı bir hikâyesi var aslında. Zamanında “Ağacın dalını kesmeyin, köşkü kaydırın” diyen Atatürk’ün emri üzerine adı Yürüyen Köşk olmuş ve gerçekten de bu şekilde yapılmış Yürüyen Köşk. Ağacın dalları köşkün duvarına yaslanınca bahçıvan dalları kesmeye koyulmuş. Bunu gören Atatürk Bahçıvana sormuş ve bu cevapla karşılaşmış. O halde “köşkü kaydırın” emrini vermiş.

Yalova Plajları

Yalova’nın vazgeçilmez rotası Çınarcık’a gittiğinizde mükemmel plajlar, eğlenceli dakikalar sizi bekliyor olacak. Çınarcık deyip geçmeyin, Türkiye’nin sayılı plajlarından gösterilen Çınarcık Plajları yazın en sıcak günlerinde, masmavi sularıyla sizi karşılayacak.