Vietnam’daki İlginç Yapılar

Dünyada görülmesi gereken o kadar çok yapı, doğal güzellik ve tarihi şeyler var ki… Bunların arasına yeni bir şey daha eklendi; o da Vietnam’daki Altın Köprü!

Vietnam Ba Na Tepeleri

Vietnam’daki Ba Na tepeleri, 20. yüzyılın başlarında iktidardaki Fransız yetkililer için favori bir tatil yeriydi, ancak 1945’te sömürgeci yönetime karşı devrimden sonra harabeye dönüştü. 2018 yılında ziyarete açılan ve Cau Vang (Altın Köprü) köprüsüyle popüleritesini artıran bölge, şimdilerde dünyanın en etkileyici köprülerinden birisini barındırıyor.

Muhteşem Yapılar

Köprü, teleferik istasyonunu bahçelere bağlamak ve turistik bir cazibe sağlamak için tasarlanmış. Bir çift muazzam büyüklükteki taş eller tarafından tutuluyormuş gibi görünen bu köprü oldukça büyüleyici gözükmektedir. Ayrıca köprünün bulunduğu bölgede; meydanlar, kiliseler ve oteller ile bir çiçek bahçesi içeren bir Fransız Köyü de yer almakta. Eğer bölgeyi ziyaret etmek isterseniz tapınağı ve balmumu müzesini de ziyaret planınıza ekleyebilirsiniz.

Üstelik Vietnam’da bulunan tek çılgın mimari örneği bu köprü değil. Yine turizme hizmet etmesi için tasarlanan ve otel olarak hizmet veren ”Çılgın Ev”de dünyanın en ilginç yapıları arasında yer alıyor. Otel 1990 yılında açılmasından bu yana eşsiz mimarisi ile tanınıyor.

”Çılgın Ev” olarak nitelendirilen binada; hayvanlar, mantarlar, örümcek ağları gibi doğal formları temsil eden heykeller ve dev ağaçlar bulunuyor. Karmaşık, organik, doğrusal olmayan şekiller içeren mimarisi, dışavurumcu tarzıyla ün salmış. Mimari, binanın tasarımında Katalan mimar Antoni Gaudi’nin ilham kaynağını kabul etmiş ve ziyaretçiler de, Salvador Dali ve Walt Disney gibi sanatçıların eserleri arasında çeşitli paralellikler gözlemlediklerini belirtiyorlar.