Uzungöl Gezi Rehberi

Karadeniz tatilinize biraz eğlence, biraz aktivite, biraz lezzet katmak istiyorsanız yapılacak tek bir şey var; Trabzon Uzungöl’e gitmek. Burada sayısız imkan bir arada. Doğaya karşı konaklama mı dersiniz? En güzel Karadeniz yemeklerinden tatmak mı? Yoksa eğlenceye doyamayacağınız aktiviteler mi? Uzungöl’de yapılacak çok şey var!

Uzungöl Hakkında

Karadeniz’in güzelliğine güzellik katan, sayısız konaklama imkanı sunan ve en önemlisi hiç canımızın sıkılmayacağı bir atmosferde olmak gibisi yoktur. Sadece bu kadar da değil! O eşsiz doğasında yürürken, tırmanırken ve içindeki yerleri keşfederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Doğasında geçecek zaman içinde mis gibi havasını içinize çektiğinizde iştahınız açılacak ve o lezzetli yemeklerine karşı koyamayacaksınız.

Uzungöl’de pişen alabalıkların tadını başka bir yerde arasanız da bulamazsınız. O yüzden bu kadar meşhurdur buradaki restoranlar. İnsanın içine huzur veren manzarasına karşı zengin köy kahvaltılarına ne demeli? Kısacası buraya gitmek için pek çok sebep var. Nisan-ekim ayları arası yaz turizminin en yoğun olduğu dönemler. Yedi ay boyunca buraya gidip doya doya tatil yapabilirsiniz. Geri kalan beş ayda ise kış tatilcileri bölgeye akın ediyor. Uzungöl’e gittiğinizde birbirinden güzel ağaç türlerine rastlayacaksınız. Kızılağaç, kestane, ceviz, karaağaç doğasını süsleyen diğer ağaç türleri.

Uzungöl Yaylaları

Uzungöl’ün olmazsa olmaz yaylalarına gelince; Büyük Yayla, Haldizen Yaylası, Multat Yaylası, Veli Yaylası, Şekersu Yaylası, Balık ve Aygır Gölleri, Traşkapanı Yaylası, Tabanoz Yaylası, Lustra Yaylası, Derindere Yaylası Uzungöl gezi listenizde mutlaka olmalı.

Uzungöl’de Aktivite

Uzungöl’ün en güzel özelliklerinden biri de sayısız aktiviteye ev sahipliği yapıyor olması. Muhteşem doğasını daha yakından keşfetmek istiyorsanız keşif yürüyüşlerine katılın. Jeep safarisi burada popüler bir aktivite. Kamp kurabilir, tırmanış ve olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Doğanın içinde güzel kareleriniz olsun istiyorsanız yüzlerce fotoğraf karesi çekin ve Uzungöl’de geçirdiğiniz her anı ölümsüzleştirin.

Uzungöl’de Yeme-İçme

Karadeniz mutfağında başı çeken mıhlama burada da vazgeçilmezler arasında. Akçaabat köfte, lahana çorbası da ardından takip eder. Tercihinizi balıklarından yana kullanmak istiyorsanız Uzungöl’ün vazgeçilmezi alabalığın keyfini çıkarmanızı öneririz. Güzel bir ziyafet çektikten sonra tavşankanı bir çayla beraber buranın yöresel tatlısı sütlaç şahane bir seçim olacaktır. Laz böreği, pestil ve de pekmez de sofraların baş tacı.

Siz de bu atmosferde olmak için sabırsızlanıyorsanız Karadeniz turlarına kaçırmayın. Buradaki tatiliniz bittiğinde anlatacak çok şeyinizin olacağından eminiz. Tabi çektiğiniz fotoğraflarda cabası. 🙂