Üzüm Bağları İle Ünlü Burgonya

Üzüm bağları deyince aklınıza ilk ne gelir? diye sorulduğunda çoğumuzun tahmin ettiği gibi enfes şaraplar gelir tabi ki. Bir de bu şarapların Fransa’nın büyüleyici manzarası eşliğinde hem göze hem de gönüllere hitap eden Burgonya’da olduğunu söyleyince eminim merakınız bir kat daha artmaya başlamıştır. Burgonya’yı halk arasında bilen pek yoktur çünkü. Şimdi hazırsanız enfes şaraplarıyla ünlü Burgonya’yı tanıyalım hep beraber.

Fransa tatilinizde Burgonya’nın eşsiz doğasına uğradınız mı bilmem ama ziyaretçilerine özel hizmetler sunan otellerinde konaklarken meşhur Burgonya şaraplarından tatmadan, adeta şarapla iç içe geçmiş şehirlerini hatta köylerini dolaşmadan buradaki gezinizi sonlandırmayın. Özellikle Bordeaux şehri dünyanın en iyi ve en pahalı şarapları konusunda çok iddialı bir bölge. O mükemmel lezzetlerin üretimlerini de burada yapıyorlar.

Burgonya sadece şaraplarıyla ünlü değil elbette, orta çağdan bu yana hala ayakta duran yemyeşil doğası arasındaki köyleri, manastırları ve tabi ki üzüm bağları buranın güzelliğine güzellik katmaya yetiyor. Buraya gidip manzarasına karşı enfes şaraplarından yudumladıktan sonra Corton Charlemagne bölgesine gidip şarap mahsenlerini ziyaret etmeyi unutmayın. Buraya gittiğinizde hem damak tadınıza uyabilecek farklı lezzetlerden tadacak hem de Veuve Clicquot Şampanya Evi’ni görme şansını yakalayabileceksiniz. Bordeaux’a gidip şarapları bir de burada tatmadan dönmek olmaz tabi ki. Burgonya’ya gittiğinizde ziyaret etmeden dönmemeniz gereken diğer duraklara gelince; Dijon, Tanlay Şatosu, Chablis, Beaune, Vezelay, Auxerre, Commarin Şatosu, Fontenay Manastırı, Clos de Vougeot, Chateauneuf en Auxois mutlaka gidilip görülmeli.

Burgonya’da son olarak ziyaret etmeniz gereken çok özel bir durak daha var, Avrupa’nın en büyük çam ormanının olduğu Arcachon. Buraya gitmek için özel turlara ihtiyacınız olabilir ama kesinlikle gidilip keşfedilmeli diyorum. Unutmayın Fransa’da kaldığınız her gün çok değerli. Kültür dolu, zariflik ülkesi Fransa doğaüstü güzellikleriyle sizi bekliyor.

Burganya için yapılacak tek bir şey var; lezzetli üzümlerden çıkan dünyaca ünlü şarapları ilk kez tatma deneyiminde siz de olmak istiyorsanız Fransa Turlarında olma zamanı şimdi.