Unutulmaz Balayı Tatilinin Adresi Fiji Adaları

Başkenti Suva olan Fiji Adaları’nda palmiye ağaçları altında egzotik bir balayı tatiline hazır mısınız? Dünya’nın en özel köşelerinden biri olan Fiji, tatil severlerin rüyalarını süsleyen harika kumsallara sahip. Sıcacık insanların yaşadığı bu adada bir daha geri dönmek bile istemeyeceğiniz o tatil sizin olabilir. Her şey bittikten sonra sıra nihayet dört gözle beklediğiniz balayı tatiline geldiyse unutulmaz günler yaşayacağınız cennet köşesi Fiji Adaları için hazırlıklara başlayın.

Durgun turkuaz suları, masmavi gökyüzü ile Güney Afrika’nın popüler tatil mekanı Fiji Adaları’nda yüzlerce ada arasından seçim yapmak hayli zor olsa da tatilcilerin hem gözüne hem de gönlüne hitap ediyor Fiji. Yapılacak aktiviteler de yanında cabası.

Başkent Suva

Burada yaşayan halkın çoğunluğu şehir yaşamını tercih etmekte. Fiji Adaları’nın iki büyük şehrini de mutlaka görmelisiniz. Biri başkent Suva, diğeri ise Lautoka. Şehirleri çevreleyen şeker kamışı çiftlikleri harika manzaralara ev sahipliği yapıyor. Özellikle başkent Suva, hareketli gece hayatı ve hızlı akan şehir hayatıyla oldukça popüler diyebiliriz. Farklı kültürleri bulacağınız Suva, tarihi geçmişiyle de oldukça ünlü bir şehir. Anıtları, eski binaları ile tam bir liman kenti diyebiliriz. Alışverişin ve lezzet duraklarının en yoğun olduğu bu bölgede her gününüzü farklı bir yerde geçirmeniz mümkün. Şayet gece hayatını benimsiyorsanız sabahın ilk ışıklarına kadar canlı performans şovları ile gecenize renk katabilirsiniz.

Mamanuca – Yasawa

Su sporlarını seviyorsanız tercihinizi Mamanuca’dan yana kullanın. Günübirlik turların rövanşta olduğu Mamanuca, küçüklü büyüklü tatil köyleri ile her bütçeye uygun tatil fırsatlarını bir arada sunuyor. Adanın kuzeyindeki Yasawa, Mamanuca’ya göre biraz daha sakin kalan bir kesim. 20’ye yakın volkanik ada topluluğu göreceksiniz Yasawa’da. Görecekleriniz sadece bu kadarla da sınırlı değil; gözünüzü bir an olsun alamayacağınız göletler, köyler ve huzuru en uzaklardan yansıtan sahilleri ile harika bir manzara Yasawa turunuzda size eşlik edecek. Dalış tutkunlarının vazgeçemediği aktivite olan şnorkel ile suyun metrelerce altından deniz canlılarını izleyebilirsiniz. Öylesine berrak bir suyu var ki tatilinizin büyük çoğunluğu dalış yaparak bile geçirebilirsiniz. Fiji değişik balık türleri ile tam bir dalış merkezi adacıklardan oluşuyor.

Levuka

Bir zamanlar ülkenin koloni başkentliğini yapmış Levuka, geçmiş zamanlarda meyhaneleriyle adını sıkça duyurmuştu. O zamanlarda tam bir denizci şehriydi burası.

Navala

Fiji Adasının kültürel mimarisini en güzel şekilde yansıtan Navala, zamanın en eski teknikleriyle yapılmış binalarıyla kendine hayran bıraktırıyor. Burada pişen yemekler ortada yakılan koca bir ateşin üzerinde yapılıyor. Yemeklerinde kendi yetiştirdikleri ürünlerini kullanıyorlar. Kısacası enfes lezzetler bulacaksınız Navala’da.

Fiji Mutfağı

Sıcak taşlar üzerinde pişen yemeklerde Lovo ocakları kullanılıyor. Kokoda, (Hindistancevizi yağlı çiğ balık salatası) ülkenin en sevilen lezzetleri arasında. Thali adı verilen Hint yemekleri sofraların olmazsa olmazlarından diyebiliriz. İçindeki köri sosunu aldıktan sonra parmaklarınızı yemeniz an meselesi. 🙂 Bu mutfağın diğer enfes lezzetleri ise Palusami ve Roti. Bunları denemeden Fiji tatilinizi sonlandırmayın sakın. Buraya has bir içecek türü olan Yaqona, ülkede yetişen bitkilerin kökleri kullanılarak yapılan oldukça güçlü farklı bir içecek. Şayet kendinize güveniyorsanız deneyebilirsiniz.

Fiji Adaları’na ne zaman gidilir?

Haziran ve ağustos aylarında kuru bir iklim görülen Fiji Adaları’nda aralık ve ocak ayları ise oldukça yağışlı geçer. Nisana kadar süren fırtınalar sayesinde ada şartları zor olur. Buraya gitmek için en uygun zamanlar mayıs-eylül ayları arasıdır. Bu aylarda uçak biletleri nispeten daha uygun. Ama turist nüfusunun yoğun ve sıcaklığında yerinde olduğu dönemleri tercih etmek istiyorsanız şubat-ekim ayları sizin için en uygun zamanlar.