Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Bu yıl 478’incisi gerçekleşecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali için geri sayım başladı. Ülkemizin ve dünyanın en köklü etkinliklerinden biri olan bu festival 400 yıldır devam etmekte. Şimdilerde büyük hazırlıklar içinde olan Manisa tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlayacak.

Mesir Macununun Tarihçesi

Şifalı bir yiyecek olarak bilinen mesir macununun ortaya çıkması tarihsel bir öyküye dayanır. Kanuni sultan Süleyman’ın annesi, nedeni anlaşılamayan bir hastalığa yakalanır. Hastalığa çeşitli yöntemlerle şifa aramaya çalışsalar da başarılı olamamışlar. Günün birinde Sultan Cami Medresesi’nin başhekimi Merkez Efendi, 41 çeşit bitki ve karışımından bir macun hazırlar. Mesir macunu adını verdikleri bu şifalı karışım Hafsa Sultan’ı sağlığına kavuşturur. Halk arasında yardımsever kişiliğiyle tanınan Hafsa Sultan, mesir macununun her yıl Nevruz haftasında halka dağıtılmasını isteyerek tüm hastaların şifaya kavuşmasına yardımcı olur. Küçük kağıtlara sarılarak Sultan Camisi’nden halka saçılan mesir macunu, o gün bugündür aynı zamanlarda şenlikler düzenlenerek halka dağıtılmaya devam edilir.

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’ne macunun dualar eşliğinde karılması ve pişirilmesiyle start verilir. Bu yıl 6 ton dağıtılacak mesir macununda kadınlar büyük titizlikle çalışır. Şifa veren bu macun Sultan Camisi minaresi ve kubbesinden halka saçılır. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçiler saçılan macunu havada yakalayabilmek adına adeta birbiriyle yarışır. Festival boyunca; tiyatro, halk oyunları, konserler, yemek yarışmaları, geleneksel mesir korteji yürüyüşü ve çocuklar için yapılan eğlenceler düzenlenir. Türkiye ve dünyada kaynaşmaya ve barışa destek amacıyla düzenlenen bu festivalde tüm katılımcıların macunu dağıtmasına yönelik hazırlıklarda yapılır.

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali Ne Zaman?

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 24-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu festivali kaçırmamalıyım diyorsanız festival turlarımızı kaçırmayın.