Ülkemizin Popüler Destinasyonu Kapadokya’da Neler Yapılır?

Yılın her ayında ziyaret edilebilen Kapadokya, harika tarihi ve büyüleyen rotalarıyla ister hafta sonu kaçamakları ister de uzun bir keşif programıyla sürekli ziyaretçilerin ilgi odağı. Peki ülkemizin popüler destinasyonu Kapadokya’da neler yapılır? Merak edenler için madde madde sıralanmış listemiz geliyor.

  • Müthiş manzaralar içinde peribacalarını turlayın

Adeta bir görsel şölen sunan peribacalarının birbirinden farklı şekillerini yakından göreceksiniz. Oluşumu hala devam eden peribacaları çevresinde turlarken hatıra fotoğrafları çekilmeyi ve birbirinden güzel hediyeliklerden almayı ihmal etmeyin. Ayrıca buranın en ünlü taşı olan Onyx’den evinize almayı da sakın unutmayın.

  • Göreme’nin kiliselerini görün

Göreme Açık Hava Müzesi mükemmel bir yerdir. İçinde M.S. 4. yy’a ait pek çok kilise ve manastır bulunmakta. Buradaki turunuzda Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Çarıklı Kilise, Yılanlı Kilise gezi listenizde mutlaka olmalı.

  • Ihlara Vadisi’ni ziyaret edin

Büyüleyici Kapadokya turunuzun parçası olacak bir durakta Ihlara Vadisi. Tarihten bu yana insan üzerinde farklı bir iz bırakan bu rotada tatilinize daha çok keyif katmak isterseniz Melendiz Çayı kenarında eşsiz gün batımına karşı yürüyüşler yapabilir, doğayla iç içe mükemmel zaman geçirebilirsiniz.

  • Rengarenk balonlarına binin

Şimdi hayalleri gerçeğe dönüştürme zamanı! Kapadokya’nın olmazsa olmaz aktivitesi balon turları ile şehri bir de metrelerce yükseklikten izleyin. Şayet aklınızda uzun süredir yapmayı düşündüğünüz bir şey varsa romantik anlar eşliğinde bunu gerçekleştirmenin tam zamanı.

  • Mağara evlerde konaklayın

Kapadokya’nın en güzel özelliklerinden biri de mağara evleridir. Soğanlı Vadisi’nde konumlandırılmış bu evler şehrin dinginliğini ziyaretçilerine yansıtıyor. Mağara oda konseptinde dizayn edilmiş evlerde bir gecede olsa konaklamanızı öneririz.

  • Ortahisar ve Uçhisar Kalelerini keşfedin

Kendinizi tarihin içinde bulacağınız bu rotalar Kapadokya’nın olmazsa olmaz yerleri arasındadır. Şehrin büyüleyici manzaralarına karşı konumlanmış Ortahisar ve Uçhisar Kalelerinin geçmişten bugüne yaşanmış tüm gizemliliğine yakından şahit olabilirsiniz.

  • Derinkuyu ve Çavuşin’e uğrayıp yeraltı mağaralarını görün

Yerin 85 metre derinliğinde tarihi Hititler’e dayanan yeraltı şehirlerini mutlaka görmelisiniz. Toplam 20 bin kişinin yaşayabileceği şekilde inşa edilmiş ve 8 kattan oluşmaktadır.

  • Çanak çömlekleriyle ünlü Avanos’u unutmayın

Avanos görmeden Kapadokya’dan dönmek olmaz elbette. Buranın meşhur atölyelerinde gezip kendi el sanatınızı yaratabilirsiniz.

Bu birbirinden güzel tatil planları için yapacağınız tek şey tabi ki de bölgeyi iyi tanıyan rehberler eşliğinde Kapadokya turlarına katılmak olmalı. O halde bu büyülü cennet için daha fazla geç kalmayın ve birbirinden güzel yerler keşfetmek için yerinizi ayırtın.