Ülkelerin Geleneksel Kıyafetleri ve İsimleri

Dünyada keşfetmeye değer o kadar çok şey var ki! Her ülkenin kendine has, mutfağı, inancı, yaşam biçimi ve özellikle kıyafet ve kostümleri bulunuyor. Farklı kültürlere ait geleneksel kıyafetler genellikle ülkede yaşayan insanların yaşam biçimleri hakkında bilgi veren şeylerin başında gelir. Eğer siz de ülkelerin geleneksel kıyafetleri ve isimleri nedir diye merak ediyorsanız; haydi gelin içeriğimizi hep beraber incelemeye başlayalım.

Kebaya – Endonezya

”Kebaya” Endonezya’nın ulusal kostümü olmasının yanı sıra Endonezya Cumhuriyeti’ni de temsil eden kostümdür. Endonezya kültüründen ve Endonezya geleneksel tekstil geleneklerinden türetilmiştir. Günümüzde en çok tanınan Endonezya ulusal kostümleri batik ve kebaya’yı içermektedir. Ancak orjinlinde bu giysiler çoğunlukla Java ve Bali kültürüne aittir.

Geleneksel Kebaya giyen Endonezya’lı kadınlar

Lliclla – Peru

Bir panço türü olan ”lliklla”, İspanyol işgalinin getirdiği kolonileşmeyle beraber Avrupa’lıların baskısıyla giydirilmiş kıyafetlerin bir karması olarak karşımıza çıkıyor. Dikdörtgen, el dokuması bir omuz eşarbı olan lliclla, Bolivya ve Peru’daki Andes bölgesinin Quechua kadınları tarafından giyiliyor. Dekoratif bir iğne olan ”tupu” ile uçları birleştirilerek kullanılan bu panço kimi zaman mısır, kimi zaman da çocuk taşımak içinde tercih ediliyor.

Geleneksel kıyafetiyle bir Peru yerlisi

Cheongsam – Çin

Günümüzde tipik bir Çin kıyafeti yoktur, ancak bugün herhangi bir giysi stili Çin’i özetleyecekse,  bu kesinlikle ”Cheongsam” olurdu. Mandarin sabahlığı olarak da bilinen bu kıyafet Çin kökenli olup, hem erkek hem de kadınlar tarafından giyilmektedir.  1920’lerin başında Shanghai şehrinde ortaya çıkıp sonrasında Çin’deki orta ve yüksek sınıf kişiler tarafından kabul edilen bir kıyafet haline gelmiştir.

Breton – Fransa

Breton kostümü, resmi kıyafet veya bayram kıyafeti olarak, Bretonlar (Fransa’nın Celtic bölgesinde yaşayanlar) tarafından giyilen kıyafet tarzıdır. Bazıları mesleğe veya yere göre dekore edilmiş olmasına rağmen günlük versiyonlar daha az çeşitlilik gösterir.

Brenton kostümlerini giyen festival katılımcıları

Khanga – Afrika

Khanga parlak, renkli ve hafif kumaşa sahiptir. Afrika kadınları tarafından giyilen ve Afrika’yı ziyaret eden birçok turist tarafından satın alınan geleneksel pamuklu kıyafetler ”kanga” (Gine tavuğu için kullanılan Svahili sözcüğü) olarak adlandırılır. Özellikle Tanzanya ve doğusunda bulunan ülkelerde yaşayan kadınlar tarafından giyilen geleneksel bir giysidir.

Khanga kıyafetiyle çalışan bir kadın

Moravya Yelek ve Ceketleri  – Çek Cumhuriyeti

Çek geleneksel kıyafetleri, Çek kültürünü ve davranışına göre Çek tarihini ifade eder. Çek halk kıyafetleri iki gruba ayrılabilir: Bohemya ve Orta Moravya’daki Batı tarzı ve Moravia ve Silezya’daki Doğu stili. Her iki bölgede de yün ve ev tekstili keten kıyafetleri yapılır(kışa uygun). Yaz aylarında Çekler ipek gibi hafif kumaşlar tercih ederler. Kadınların geleneksel kıyafetleri ise ön ve arkaya bağlanmış iki önlük ve beyaz bir bluzdan oluşmaktadır. Erkekler için, tipik bir kıyafet uzun pantolonlar ve bol bir ceket içermektedir.

Moravya Yelek ve Ceketlerini giyen vatandaşlar

Birbirinden ilginç ülkelerin geleneksel kıyafetleri ve isimleri keşfedilmeyi bekliyor.  Eğer sizde yeni kültürleri yakından tanımak ve hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek isterseniz yurt dışı turlarına göz atabilirsiniz.