Uçhisar Kalesi’ni Gezmeden Kapadokya’dan Ayrılmayın

Hani bazı yerler vardır ya ilk görüldüğü andan itibaren insanı kendine çeker, içimize öyle işler ki unutması imkansız olur. Kapadokya güzel ülkemizin tarihiyle ve rengarenk balonlarıyla süslü turizm cenneti. Öylesine ziyaretçi akınına uğruyor ki dünyanın dört bir yanından gelen turistler Kapadokya’nın renkli dünyasından kendini alamıyor. İşte böylesine bir atmosferde Kapadokya’nın çatısı olarak adlandırılan Uçhisar Kalesi’ni gezmeden Kapadokya’dan ayrılmayın. Unutulmaz anlarıyla Kapadokya’da tatil fırsatları sizi çağırıyor.

Uçhisar Kalesi Tarihi

Hristiyanlar Putperest Roma İmparatorluğu’nun baskıcı yönetiminden kaçıp gizlenmek için sığındığı Kapadokya’nın yeraltı şehirlerinde Uçhisar Kalesi’nin barınaklarına sığınak olarak kullanmışlar. O günden sonra birçok savaş gören kale bu sayede daha da çok güçleşmiş ve manzaranın seyrine doymak için merkezi bir konuma gelmiş. Buraya giden ziyaretçiler şehrin panoramik seyrini izlemenin tadını çıkarıyor.

Kapadokya’nın çatısı diye boşuna denmemiş Uçhisar Kalesi için. Şehrin dört bir yanını gören bu kale şehrin en yüksek peribacası aslında. Kapadokya Turları gezi programına dahil şehrin mükemmel rotaları olan Avanos, Göreme Açık Hava Müzesi’nin eşsiz manzaralarını Uçhisar Kalesi’nden izlemeden, fotoğraflar çekmeden buradan ayrılmayın. Roma Döneminde kaleden kalan oyuklar şimdilerde sığınak, ev, depo, sarnıç, mahzen ve mezar olarak kullanılıyor. Uçhisar Kalesi’nde yıllar boyu bir yaşam olmuş ta ki afet bölgesi ilan edilinceye kadar. Karasal bir iklim hakimdir Kapadokya’da. Uçhisar halkının ana geçim kaynağı turizmcilik olsa da halkın yetiştirdiği sebze, üzüm elma, kayısı gibi meyveler, hayvancılık ve el emeği ürünlerde evlerine katkı sağlamaya yetiyor.

Uçhisar Kalesi’nden Neler Alabilirsiniz?

Kapadokya’nın olmazsa olmaz rotalarından Uçhisar Kalesi’nde hediyelik eşya dükkanları oldukça popüler. Buradan alacağınız hediyeliklerle evlerinizi süsleyebilir, sevdiklerinizi birbirinden güzel hediyelerle sevindirebilirsiniz. Kısacası Uçhisar Kalesi’ni gezmeden Kapadokya’dan ayrılmayın.

Uçhisar Kalesi’nde göreceğiniz eşsiz bir manzara, tarih kokan büyülüyü bir atmosfer ve dahasını bulacağınız bu rotada sevdiklerinizle birlikte bir sürü anılarınız olacak. Burada göreceğiniz tüm güzellikleri unutulmaz kılmak için fotoğraf makinenizi yanınızdan bir an olsun ayırmayın.