Türkiye’nin Keşfedilmeyi Bekleyen Yerleri

Tarihin, eğlencenin, doğal güzelliklerin her daim var olduğu cennet ülkemizde kimimizin hiç bilmediği, kimimizin bilse de henüz gidemediği harika yerler gizli. Ne kadar kalabalık bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek özellikle yaz aylarında tam bir turist akınına uğrayan bölgelere gitmektense hiç görmediğimiz yerlere doğru yola çıkmak daha cazip gelebilir. Dört bir yanı cennet olan ülkemiz topraklarında hepimizin en az bir kez olsun görmesi gereken nice güzellikler var. Bizimle birlikte yeni yerler görmeye hazırsanız sizi Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen yerleri ile tanıştırıyoruz.

Selimiye

Ege’nin en görülesi köylerinden biriyle tanışmaya hazır mısınız? Marmaris’in Bozburun Yarımadası’nda konumlu Selimiye, yeşille mavinin muazzam güzellikleri içinde keşfedilmeyi bekliyor. Yemek yemenin de ayrı bir keyifli olduğu bu köyde sahil boyunca uzanan balıkçı lokantalarının birinde tazecik deniz ürünlerinin tadına bakmanızı öneririz.

Kuyucak Köyü

İnanması zor gibi gelse de Fransa’nın Provence bölgesini aratmayan lavanta tarlalarını Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde de görebilirsiniz. Haziran sonundan ağustos başına kadar adeta görsel şölen sunan bu köy morlar içinde görenleri büyülüyor. Turistik gezilerin olmadığı bu köy el değmemiş doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Sıcacık, sohbeti keyifli insanların bir arada yaşadığı Kuyucak Köyü’ne gittiğinizde yerli halk sizi önce lavanta tarlalarında gezdirecek ardından köy kahvesi çayından ikram edecek.

Birgi Köyü

Daha fazla tatil severlerin en popüler rotaları arasındaki İzmir, Osmanlı mimarisinin en harika örneklerinden birine ev sahipliği yapıyor. Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü, her ne kadar UNESCO Dünya Mirası’na dahil olsa da pek az insan tarafından tanınıyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarında turladıktan sonra tarihi yerlerini ve konaklarını görmeyi ihmal etmeyin.

Karaburun

İzmir’in kalabalığından uzaklarda adeta huzur kokan rotası Karaburun, bugüne kadar pek çok kişinin keşfetmediği ama keşfettikten sonra da vazgeçilmez olan bir yerdir. Çeşme, Foça, Urla ve daha sayabileceğimiz diğer beldelerin aksine zeytin ağaçları gölgesinde maviyle yeşilin buluştuğu koyları ve taş evleriyle ünlü bir yerdir Karaburun. Huzur verici bir doğa ve keşfedilmeyi bekleyen Karaburun sizi bekliyor.

Taraklı

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Taraklı, İstanbul ve Ankara’nın kesiştiği harika bir atmosferde konumlu. Geleneksel yapısını günümüze yansıtan bu rota, tarihi evleriyle ülkemizin az bilinen yerleri arasında. Birbirinden leziz yemeklerin piştiği Taraklı’da; Tarihi Han’ı, Yunus Paşa Camii’yi ve Tarihi Hamamı ziyaret listenize eklemelisiniz.