Türkiye’nin İlk Sakin Şehri: Sığacık

Organik ürünleri, el işi dekoratif eşyalarıyla ünlü bir Ege liman kenti olan Sığacık, Türkiye’nin ilk cittaslow yani hayatın yavaş aktığı kenti olarak biliniyor.

Sığacık Hakkında

İzmir-Seferihisar’da bulunan Sığacık, son zamanların en popüler tatil beldeleri arasında bulunuyor. Sığacık Kalesi ve Teos antik kenti sınırlarında bulunan bu küçük kasaba adeta küçük bir tatil cenneti. Mandalina kokulu dar sokakları, tarihi taş evleri ve bakir doğasıyla Türkiye’nin ilk ”Sakin Şehri” (Cittaslow) ünvanını kazanmış. Beldenin her bir köşesinde sakin şehrin sembolü olan salyangoz resimlerini görebilirsiniz. İzmir merkeze yakın olan Sığacık, hafta sonu tatilleri için de huzurlu bir alternatif olabilir.

Sığacık Sokakları

Cittaslow Nedir?

İtalyanca ‘’Citta (Şehir)’’ ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimeleri birleştirilerek üretilen Cittaslow, Sakin Şehir anlamını taşımaktadır. Günümüzde modernleşmenin etkisiyle şehirler oldukça hızlı yaşanılan ve durmadan tüketmeye odaklı bir hale gelmiştir.  Sadece tüketen bir toplumun zaman içerisinde farklı bir yaşam biçimi aramaya başladığında dünya genelinde Cittaslow hareketi doğmuştur.  Cittaslow felsefesi yaşamın zevk alınacak, kendine yetebilen, sürdürülebilir, doğasına, geleneklerine sahip çıkan gerçekçi hedefleri olan şehirlere dayanmaktadır. Kriterlere uyan şehirlerin bulunduğu Yaşamın Kolay Olduğu Kentler Listesi’nde bulunan Sığacık; el değmemiş doğası ve tertemiz koylarıyla Ege’nin en güzel tatil yerleri arasında bulunuyor.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Kaleiçi Sokakları

Birbirinden leziz yöresel yemeklerin tadına baktıktan sonra Sığacık’ın daracık ama şirin mi şirin sokaklarını keşfedebilirsiniz. Sokaklarda ayrıca onlarca ev-pansiyonun sıralanıp rengarenk görüntüler sunduğunu da yakından görebilirsiniz.

Sığacık Kalesi

Sığacık Limanı yakınlarında bulunan Sığacık Kalesi’nin tarihi Selçuklular’a kadar dayanmakta. Beldenin merkezinde bulunan kale konumundan dolayı ilk veya en son gezi durağınız olabilir. Girişin ücretsiz olduğu kaleyi gelmişken ziyaret planınıza eklemenizde fayda var.

Teos Antik Kenti

Seferihisar’a 5 kilometre mesafede bulunan Teos Antik Kenti, günümüze kadar gelmiş en önemli kalıntılar arasında bulunuyor. 12 İyon kentinden birisi olan Teos, ilk kez M.Ö 1080’lerde Akalı Komutan Athamas tarafından kurulmuştur. Teos’un koruyucu tanrısı Dionysos adına yapılan Dionysos Tapınağı da şehir içinde bulunmaktadır. Tapınağın güneyinde bugün hala ayakta olan büyük bir su deposu vardır. Helenistik dönemin en önemli kentlerinden birisi olan Teos Antik Kenti, Sığacık’ta sizi bekliyor.

Teos Antik Kenti

Sığacık Pazarı

Pazar günleri Sığacık Kaleiçi mevkiinde kurulan pazarda yöre halkının ürettiği mantı, erişte, gözleme, oklavadan sıyırma, salça, zeytin gibi el emeği ürünler satılıyor. Ayrıca pazarda organik meyve ve meyve, çeşitli kıyafetler ve otantik ürünler de kolayca bulabilirsiniz. Sığacık Pazarını benzersiz yapan bir özellik ise sadece Seferihisar’da üretilen ürünlerin satılıyor olmasıdır.

Teos Marina

Sığacık’ın tam merkezinde bulunan Teos Marina, aynı zamanda Yunanistan’ın Sisam (Samos) adasıyla bağlantı sağlayan bir gümrük kapısıdır. Sisam’ın Karlovasi Limanı ve Sığacık arasında düzenli olarak feribot seferleri de düzenleniyor. Teos Marina’da birçok restoran, marketi ve kafeyi de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Değirmen

Bir otelin içerisinde bulunan değirmen, mola için ideal olacaktır. Muhteşem bir manzaraya sahip alan görülmeye değer başka bir Sığacık gezi rotası.

Sığacık’ta Bulunan Değirmen

Sığacık Ulaşım

İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Sığacık, Adnan Menderes Havaalanına 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sığacık’a İzmir’den ise özel aracınızla 1 saatte ulaşabilmeniz mümkün. Eğer Sığacık’a otobüsle ulaşmak isterseniz ESHOT’un Üçkuyular İskele- Seferihisar otobüsü ile ufak bir yolculuk yaptıktan sonra Sığacık yol ayrımında inip Seferihisar-Sığacık belediye otobüsü veya dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Sığacık’ta Ne Yenir?

Marina ve Kaleiçi çevresinde birçok restoran bulunuyor. Sığacık deniz ürünleri severleri mutlu edecek lezzetleriyle de oldukça ünlüdür. Deniz ürünleri dışında zeytinyağlı yemekleri, yaprak sarma ve babaanne kurabiyesini Sığacık’a gittiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Eğer bu güzel tatil beldesinde unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz Sığacık otellerini incelemeye başlayabilirsiniz. İyi tatiller 🙂