Türkiye’nin Gizli Kalmış En İyi Yerleri

Türkiye bir cennet harikası ve biz bu cenneti gez gez bitiremiyoruz, say say yettiremiyoruz. Antalya’ dan tutun da İstanbul’ un yoğun pazarlarına, Efes’in antik eserlerine daha sayacağımız bir sürü yer var hiç kuşkusuz. Her yıl yüz binlerce turist akın ediyor Türkiye’ye. Şimdi ise keşfetmek için sıra siz de…

Kelebekler Vadisi / Faralya

Türkiye’ nin en güzel yanı eşi benzeri olmayan plajları. Kelebekler Vadisi ülkenin en iyi plajı olmakla kalmıyor Dünya genelinde en iyi olmaya aday görülüyor. Fethiye Otellerinde konakladığınızda burayı ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Kelebekler Vadisi, Ölü Deniz’den kısacık bir taksi yolculuğu mesafesinde olan Faralya köyüne çok yakın bir konumda. İsmini vadide dolaşan çeşitli kelebeklerden almış ve o güzel kelebeklerinin yanında masmavi denizi, bembeyaz kumsalı eşlik ediyor adeta. Herşeyden uzaklaşacaksınız burada sessizlik, huzur, mutluluk bütün gücüyle sizi davet ediyor Kelebekler Vadisi’ nde. 7 yıldızlı otellerde konaklamak yok burada servisinizi kendiniz yapıyorsunuz. Güzel bir yemeğin ardından kendinizi doğa yürüyüşüne bırakın, şelaleler altında müthiş bir duş sizi bekliyor sonrasında.

Bursa

Gerçek bir Osmanlı başkenti görmek isteyenler sizi Bursa’ ya bekliyoruz. Bursa, eğlenceli, hareketli ve uzun bir günübirlik turlarla kaçamak yapmak isteyenlerin uğrak yerleri arasında. Tekstil ticaretine ev sahipliği yapmasının yanında güzel kıyafetlerinden beğendiğinizi uygun bütçelerle almanız mümkün. Özellikle 600 yıla aşkın zamandır tarihe şahitlik eden Koza Han, kaliteli eşyaları bulacağınız yerlerin başında. Günün tatlı yorgunluğu üzerinizden atmak için çay bahçelerinde yolculuğunuza son verirken fal baktırmayı da unutmayın, bizden söylemesi. Yemeklerinden bahsetmek gerekirse elbette akla ilk gelen enfes iskenderi. Kaliteli etten kesilen kalın ve ağzı sulandıran servisiyle tadına doyum olmayan tek lezzet Bursa’da.

Kayseri

Mimarisiyle, dünya standardında üniversiteleri ve gençliğiyle, modern insanlarıyla Kayseri‘yi görmek insanı hayran bıraktırıyor. Çoğu turistin hala bilmediği şehir adeta Osmanlı San Francisco’ su. Şehrin bu kadar gelişmiş olması ona ayrı bir hava katıyor. Ama onun gelişmesindeki en büyük sebep Anadolu’ nun tam ortasında sönmüş volkan olan Erciyes dağının çevresinde kurulu olması ve en önemlisi de birçok diziye ev sahipliği yapan Ürgüp’e sadece 1 saatlik mesafede oluşu.

Mardin

Kürtlerin, Hristiyanların ve Suriyelilerin beraberce yaşadığı Kudüs’ ün Türkiye’ deki aynasıdır Mardin. Gap Turlarının vazgeçilmez rotasıdır bu şehir. Sokaklarında turlarken kendinizi sanki açık hava müzesinde geziyormuş hissine kapılacaksınız. Hatta sokaklarında karşınıza hangi eser çıkar onu bile kestiremezsiniz. Yerel İslami eğitim veren okullarından biri olan Zinciriye Medresesi göz kamaştıran ihtişamıyla görülmesi gereken en önemli yapılarından. Şimdi gelelim biraz da yemeklerine; Mardin’ de birçok kimliğin olması adeta sofralarına yansımış, çok zengin bir yemek kültürüne sahip. Özellikle tatlıdan vazgeçemeyenler için söyleyelim; üzüm pekmezi ve cevizden yapılan sucuğunu bir deneyin, bir daha zor bulacaksınız çünkü 🙂