Türkiye’nin Arkeoloji Rotaları

Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemiz arkeolojik açıdan çok zengin bir yapıya sahip. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanından tarihin izlerine rastlamak mümkün. Buralara düzenlenen turlar sayesinde tarihi geçmişimizi yakından tanıyoruz. Tarihe ışık tutan Türkiye’nin arkeoloji rotaları ile tanışma zamanı.

Gaziantep, Zeugma

Tarihi geçmişiyle ünlü Gaziantep özellikle son yıllarda Zeugma Antik Kenti’ndeki Çingene Kızı ile adından sıkça bahsettiren şehirlerimiz arasında. Nizip ilçesine 10 km’lik uzaklıkta bulunuyor. Tarih ve kültürün iç içe geçtiği Gaziantep’ten çıkarılan tüm eserler Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor. Şehir hakkında merak uyandıran tüm detaylar için Gaziantep otellerinde konaklayabilirsiniz.

Çanakkale, Troya

Tatil severlerin keşif listesine dahil olması gereken bu rota efsaneleşmiş bir yapıyla karşımızda. Dünya’nın en ünlü antik kentlerinden biridir Troya. Coğrafi konumundan ötürü bölgede hüküm süren medeniyetlerin diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantılarını kurma görevini uzun yıllar sürdürmüştür. Troya’nın tarihi geçmişiyle tanışmak için Çanakkale otelleri sizi bekliyor.

İzmir, Efes

Tarihi geçmişi Cilalı Taş Devri’ne dayanan harabeler burada yaşanmış tüm olaylara şahitlik etmiştir. Birçok tarihi eseri içinde barındırması ve günümüze kadar ulaşmış olması bölgenin önemini arttıran sebepler arasında. Efes’i ziyaret etmek için İzmir otellerini tercih edebilirsiniz.

Urfa, Göbeklitepe

Ülkemizin ilk keşfedilen tapınağından biridir Göbeklitepe. Yapılış tarihi hakkında pek çok tarih belirtilmiş olsa da günümüzden 11.000 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olduğuna inanılıyor. Yemekleri kadar tarihiyle de ünlü olan Şanlıurfa’nın merkezinden 15 km’lik mesafede kalmakta. Şanlıurfa otellerinde konaklayarak Göbeklitepe’nin büyüleyici tarihiyle tanışabilirsiniz.

Adıyaman, Nemrut

Türkiye’nin arkeoloji rotaları denilince akla ilk gelen yerlerden birisi ola Nemrut’ta Pers ve Yunan heykelleri bulunuyor. Kahta ilçesinde konumlu Nemrut batı ve doğu uygarlığının bağlayıcı görevini görüyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan bu bölgenin tarihi geçmişini Adıyaman otellerinde konaklayarak tanıyabilirsiniz.