Türkiye’nin Antik Kentlerine Yolculuk

Türkiye tarihi yerleri konusunda eşine rastlanmaz cennet bir ülke. Bunun en güzel ispatlarına Türkiye’nin antik kentlerinde rastlayabilirsiniz. Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıralanmış bu antik kentler doğayla iç içe mükemmel rotalarla süslü. Görmeden dönmemeniz gereken antik kentlerin en popüler olanlarına yolculuk etmek istiyorsanız listemizi inceleyip yola çıkabilirsiniz.

Efes Antik Kenti

İzmir’in güzel ilçesi Selçuk sadece doğal güzellikleriyle ünlü değil aynı zamanda tarihle bütünleşmiş eşsiz bir tatil rotası. Türkiye’nin antik kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti tarihin çok eski zamanlarından günümüze kadar gelmiş bir yer. Dünya’nın 7 harikasından bir olarak gösterilen Artemis Tapınağı, Romalılardan kalan Celsus Kütüphanesi ve tabi ki Meryem Ana Antik Kenti’ni görmeden buradaki turunuzu tamamlamayın. İzmir Otellerinde kalarak Efes Antik Kenti’nden başlayıp kendinize bir gezi programı çizin.

Çatalhöyük Antik Kenti

Türkiye’nin antik kentlerinden biri de Konya’nın Çumra ilçesindeki meşhur Çatalhöyük Antik Kenti. Buranın tarihi geçmişi 7.400 yılına kadar uzanır. Çatalhöyük Antik Kentine gittiğinizde burada yaşamın izlerini ve tarımın ilk örneklerini görebilirsiniz. Konya Otelleri sizi bekliyor.

Hattuşaş Antik Kenti

Ta ki Kadeş Antlaşması zamanlarına uzanan bir tarih var Hattuşaş Antik Kentinde. O dönemlerde buraya ev sahipliği yapmış Hattuşaş. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş bu bölge Çorum’un Boğazkale ilçesinde. Burayı ziyaret ettiğinizde sur kalıntılarını, tapınakları ve kraliyet konutunu yakından görebilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti

Türkiye’nin dört bir yanına yüzyıllar boyunca uzanan tarihi geçmişiyle ünlü antik kentlerin birini de Antalya’nın Serik ilçesinde keşfedeceksiniz. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş Aspendos Antik Kenti. O zamanlardan beri de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Aspendos Antik Kenti’ne gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken Aspendos Tiyatrosu burada yapılan konser ve etkinliklerin anavatanı. Antalya Otellerinde kaldığınızda Türkiye’nin çok önemli değerlerinden olan Aspendos Antik Kentini ve Aspendos Tiyatrosunu bu bölgede ziyaret edebilirsiniz.

Milet Antik Kenti

Aydın’ın kendi adını taşıyan Milet ilçesi Milet Antik Kentinin kurulduğu bölge. Öyle ki 3.500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Burası aynı zamanda antik bir liman şehri olarak da bilinir. Milet Antik Kentini ziyaret ettiğinizde Apollo Tapınağı, Tiyatro ve Athena Tapınağı’nı görmeden buradaki turunuzu tamamlamayın. Aydın Otelleri eşsiz tarihe ev sahipliği yapan mükemmel rotalarıyla sizi bekliyor.