Türkiye’de Yaşanması Gereken Maceralar

Bazen bir film ya da belgesel izleriz. Yerin neresi olduğundan çok yapılan eğlenceli aktiviteleri izlerken içimiz gider, kendimizi alıkoyamayız. O an orada olmak için her şeyimizi verebiliriz. Peki şunu hiç düşündünüz mü? Bu maceraları yaşamak için kalkıp oralara gitmek mi bize zaman kazandırır yoksa Türkiye’de böyle maceralar yaşayabileceğimiz yerleri araştırıp her an elimizin altında olan yerler mi? Tercihinizi Türkiye’den yana kullanmak istiyorsanız Türkiye’de yaşanması gereken maceralar nelermiş şimdi onları inceleme zamanı.

Yamaç Paraşütü Ölüdeniz’de Yapılır

Her zaman tatil odaklı bir Ölüdeniz’den ziyade farklı deneyimlere şahit olacağınız bir Ölüdeniz görmeye ne dersiniz? Dağ yamaçlarının ve denizin en mükemmel olduğu adreslerden Ölüdeniz Fethiye’de. Türkiye’de yaşanması gereken maceralar listenize yamaç paraşütüyle ünlü Ölüdeniz’i eklemeyi unutmayın. Daha önce farklı yerlerde yamaç paraşütüyle tanıştıysanız bir de mutlaka burada denemelisiniz. Neredeyse 2 bin metrelik yükseklikten kelebekler gibi kendinizi bırakın ve her anın tadını doya doya çıkarın. Şayet güzel bir zamana denk gelirseniz Dalaman, Patara ve hatta Rodos’a kadar gözünüzün alabildiği cennet yerleri uzaktan da olsa görebilirsiniz. Ölüdeniz’de yamaç paraşütü deneyimini yaşayacağınız Ege Akdeniz Turları sizi bekliyor.

Dağcılık için Demirkazık Vazgeçilmez

Türkiye’de yaşanması gereken maceralar listesindeki dağcılık için gideceğiniz adres kesinlikle Niğde’nin Aladağları olmalı. Yerli yabancı demeden on binlerce turist akın eder buraya. Demirkazık neresidir diye soran olursa Aladağlar’ın en yüksek yeri yani zirvesi. Buradan da anlaşılacağı gibi daha önce hiç dağcılık deneyimiz olmadıysa bu macerayı tatmak için sıkı bir eğitimden geçmeyi unutmayın.

Aladağlar manzarası

Çöl Deneyimi Yaşamak İsteyenler Karapınar’a

Türkiye’de belgeselleri aratmayacak kadar macera var. Bunlardan biri de Karapınar’daki çöl maceraları. Yalnız burada bilmeniz gereken bir ayrıntı var ki bunu kesinlikle uygulamalısınız; çöl deneyimi yaşamak için öğle sıcağından ziyade akşam saatlerini tercih edin. Ayrıca Karapınar çöllerinde yürümeye biraz zorlanabilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken doğanın tadını çıkara çıkara bir gezi yapın. Konya Otellerinde konakladığınızda eğlence dolu saatler sizi bekliyor olacak.

Kaçkar Dağlarında Buzul Göllerin Keyfini Çıkarın

Dünyanın en güzel buzul gölleri neresidir diye sorarsanız Kaçkar Dağları Milli Parkı sayılı yerlerden biri. Yıldız Gölü, Deli Göl, Mal Gölü’ne günlük olarak düzenlenen turlarla bu buzul dağları sırasıyla görmelisiniz. Sadece bir keyif değil de eşsiz doğasında mükemmel bir kamp deneyimi de yine burada sizi bekliyor.

Kaçkar Dağı’ndaki bir buz gölü

Gökova’da Bisiklet Keyfi

Türkiye’de yaşanması gereken maceralar listenize Gökova’daki bisiklet turlarını eklemeye ne dersiniz? Birbirinden güzel Ege kıyılarında konakladığınızda doğaüstü cennet köşeleri burada sizi bekliyor olacak. Mesela bir Bodrum turu yapın. Bilmediğiniz neresi varsa keşfedin. Ayrıca kamp severlerin vazgeçilmezi de yine Gökova. Muğla Otellerinden yerinizi ayırtmayı unutmayın.

Rafting Severler Doğru Çoruh’a!

Gürcistan’da Karadeniz’e dökülen buz gibi sularda rafting keyfi yaşatan Çoruh Nehri her yazın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Özellikle şimdi orada olmanın tam zamanı. Ağustos ve eylül ayları özellikle bu macerayı yaşatan mükemmel zamanlar.

Frig Vadisi’nde Keşfe Çıkın

Frig Vadisi’ni hiç duymayanlar için küçük bir dipnot: Eskişehir, Kütahya ve Afyon üçgeninde bir rota Frig Vadisi. Gözünüzün alabildiğince ormanlar var burada. Kısacası buranın yerleşim yerlerine doğru bir yola çıkacaksınız. Sayısız maceralarla dolu bir gezi olacağı kesin. Peri bacaları, tüfler ve dahası keşfedilmek üzere Frig Vadisi’nde sizi çağırıyor. Türkiye’de yaşanması gereken maceralar listenize Frig Vadisi keşfini eklemeyi unutmayın.