Türkiye’de Hangi Mevsim Nereye Gidilir?

Ülkemiz tarihiyle, doğasıyla, denizleriyle bir harikalar diyarı gerçekten de. Bütün her yerini karış karış gezmek çok zaman alsa da biz sizin için bir kolaylık yaptık ve bütün görülesi yerleri aylara bölerek gezmenizi daha da kolaylaştırdık. Türkiye’de gezilecek yerler neresidir? Hangi aylarda nerelere gidilir? gibi soruların cevaplarına gelin beraber bakalım.

Ocak: Yılın ilk ayı, Doğu bölgeleri bilhassa dağlık olan yerler karlıdır. Ve bu demek oluyor ki kayak merkezleri özellikle de haftasonu tatili için kaçınılmaz. Kartepe, Kartalkaya ve Ilgaz gibi gözde kayak merkezleri sizi bekliyor.

Şubat: Karların azalmaya başladığı bir mevsim Şubat. Doğu Anadolu ve daha yüksek kesimlerde kayak bütün hızıyla devam etmekte. Palandöken, Uludağ, Sarıkamış tercih edilebilir.

Mart: Baharı müjdecisi bu ay da butik turlar en çok tercih edilenler arasında. Safranbolu, Beypazarı, Amasra, Mardin özellikle bu aylarda gezilecek ve görülecek yerler arasında.

Nisan: Yavaş yavaş güneş usuldan kendini göstermeye başlıyor. Deniz ve nehir kıyısındaki beldeler de hareketlilik görülüyor. Çanakkale, GAP Turları, Edirne, Pamukkale, Sapanca bu ay da tercih edilebilir.

Mayıs: Güney yaza erken başlayanlardan, güneş kendini epey gösteriyor buralarda. Gezilecek yerler de gitgide çoğalmaya başlıyor. Şile, Ağva, Ayvalık, Karadeniz Turları, Hasankeyf rotanıza ekleyeceğiniz yerler arasında olabilir.

Haziran: Okulların kapanmasıyla tatil planları da kendini göstermeye başlıyor bu ayda. Yazın henüz başı olduğundan özellikle sıcaklığın daha fazla etkili olduğu güney sahilleri ilk tercih edilen yerler arasında. Antalya, Alanya, Side, Manavgat, Kaş, Fethiye görülesi yerlerden bazıları.

Temmuz: Yaz tamamen başladı diyebiliriz ve Ege sahilleri de epey bir kalabalıklaşıyor. Ülkenin kalbi özellikle de bu ayda; Marmaris, Göcek, Bodrum, Didim, Kuşadası, Alaçatı, Çeşme gibi yerlerde atıyor.

Ağustos: Yoğun sıcaklığın olduğu Ağustos ayında son dönemlerde daha çok deniz suyunun daha geç ısındığı Kuzey Ege yoğun ilgi görüyor. Bunlardan bazıları; Cunda, Akçay, Altınoluk, Assos, Bozcaada, Gökçeada özellikle bu ayda tatil için en ideal yerlerden.

Eylül: Yaza nihayet veda etmeye başlıyoruz. Ve bununla beraber yeniden butik yerlerde gözümüzü açıyoruz. Adalar, İğneada, Şarköy, İznik gibi günübirlik turlar yapabilirsiniz.

Ekim: Sonbaharın kendini hissettirdiği ekim ayında ülkemizin birçok yerinde tatil yapma imkânı hala mümkün. Bunlardan bazıları; Şanlıurfa, Gaziantep, Bursa, Odunpazarı, Kapadokya, Yedigöller gibi yerlere kültür turlarına katılabilirsiniz.

Kasım: Bu ay özellikle orta yaş ve üstü kişiler için en ideal olan kaplıcalar kendini gösteriyor. Havaların soğuk olmasına aldırmadan sıcacık havuzlarda tatilinizi yapabilirsiniz. Afyon, Gönen, Yalova, Kızılcahamam gibi kaplıca yerleri ilk sıralarda.

Aralık: Evet geldik yılın son ayına. Ülkemiz için kışın başladığı aralık ayında romantik bir tatil sizi bekliyor. Sevdiklerinizle beraber en doyumsuz tatili yaşayabileceğiniz Maşukiye, Konya, Erciyes, Tarihi İstanbul sizlere kucak açıyor, en güzel tatilin tadını doyasıya çıkarın 🙂