Tunus’un Mavi Beyaz Şehri: Sidi Bou Said

Tunus gezilerinin en popüler rotası Sidi Bou Said, Tunus gezinizde en çok hoşunuza gidecek adres olacaktır. Şehir merkezinden sadece 20 kilometre uzaklıktaki kasaba ülkenin turistin bölgesi. Sidi Bou Said’i turlarken Yunanistan’a olan benzerliği dikkatleri fazlasıyla üzerine toplamaya yetecek. Tunus merkezindeki taksi veya trenle buraya ulaşmak çok kolay. Hadi hep beraber Sidi Bou Said’e.

Sidi Bou Said Hakkında

Tunus deyip geçmeyin, önceden görmüş olanlar bilir burada yatan hazinelerini. Sidi Bou Said bu durumu fazlasıyla kanıtlar durumda bir şehir. Akdeniz’in masmavi, eşsiz manzarasına karşı bir güzelce kurulmuş bu eşi bulunmaz şehir, uzaktan bakıldığında bile harikulade. Sokaklarında turlarken sıralı kafelerinden bir tanesini gözünüze kestirin ve oturarak atmosferin tadını çıkartın, ardından da havasını bir koklayın. Hatta bizim size bir önerimizde hazır mola vermişken Tunus’un meşhur içeceği The a la Menthe yani buranın nane çayının tadına bakmanızdır. İçmelere doyamayacaksınız, bittikçe yeniden söyleyeceksiniz.

Sidi Bou Said’de Neler Yapılır?

Akdeniz’in masmavi sularına karşı Tunus’un yamaçlarında sıralı mavi cumbalı, sarmaşıklı evlerinde ve kafelerinde dolaşmak çok farklı bir deneyim olacak. Sidi Bou Said ismini nerden almış diye soranlar vardır mutlaka. Şehir adını 13. yüzyıl başlarında burada yaşamış çok önemli bir din adamından almış. Sidi Bou Said’de alışveriş için çok güzel hediyelik eşya dükkanları var. Seramik, hediyelik, halı bunlar şehirde çok meşhur. Tabi yeme-içme için aperatif olabilecek kafeler de alışverişinizden sonra soluklanmak için mükemmel bir seçim olabilir.

Sidi Bou Said Alışveriş Manzaraları

Sidi Bou Said’de öylesine işli öylesine güzel kapıları var ki, gördüğünüz andan itibaren yanına gidip kare kare fotoğraflarını çekmeden oradan geri dönemeyeceksiniz. Kapıları kimi zaman beklenmedik bir avluya, kimi zaman bir kafeye, kimisiyse bir sanat atölyesine açılıyor. Ama ne var ki çıkılan yerleri farklı olsa da ortak tek yanı mükemmel el işçiliği. Sidi Bou Said’de bütün bu söylediklerimi kendi gözlerinizle gördüğünüz zaman aslında bu cümlelerde yazılanların az olduğunu anlayacaksınız.

Sidi Bou Said’in Muhteşem Kapıları

Keyifli Bir Sidi Bou Said Yolculuğu

Diğer yurt dışı turları gibi keyifle tatil yapacağınız Tunus’da yaşayan halkın en büyük geçim kaynağı yerli-yabancı turistlerin katıldığı cruise gemileri. Gelirlerini bundan çıkarıyorlar. Şehrin taş döşeli begonvilli sokaklarında turlarken orada olduğunuz için her an çok şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz. Bizim size tavsiyemiz ise; buranın meşhur nane çayından içmeden, o kafelerinde oturmadan, hediyelik eşyalarından almadan, el işçiliği kapılarını keşfetmeden şehirdeki turunuzu tamamlamayın. Gidip görmeyi farklı şeyler keşfetmeyi de size bırakıyoruz. Farklı deneyimlerin ülkesi Tunus Turları akıllardan çıkmayacak en güzel rotalarıyla sizinle.