Tüm Güzelliği İle Matka Kanyonu Gezi Rehberi

Üsküp’ün her mevsim gezilebilir doğal güzelliğiyle ünlü Matka Kanyonu yıllar boyu korunmuş, nadide bir rotası. Üsküp’e 15 km mesafedeki Matka Kanyonu doğal bir hazine aslında. Tüm güzelliği ile Matka Kanyonu gezi rehberi sizinle.

1000 metre yükseklikte doğasıyla insanın gönlünde taht kuran Matka Kanyonu her yıl yerli yabancı turist akınına uğruyor. Kuzeyinde Osoj Tepesi, güneydoğu ve doğusunda Suva Gora ve Vodno dağı bu eşsiz güzelliği çevrelemiş durumda. Çevresindeki onca ünlü mağaradan en popüleri olarak bilinenleri Krstalno, Vrelo ve Ubava. Siz hala bir Üsküp tatili yapmadıysanız dünyanın sayılı güzelliğine sahip Matka Kanyonu’ndan ve daha birçok güzelliğinden mahrum kalmışsınız demektir. Treska Nehri’nin hemen üzerinde konumlanmış bu doğa harikası, kendinizi huzurun tam içinde bulacağınız Akdeniz iklimine sahip. Dünya’da insan elinin değmediği, florasıyla zengin bir yerler görmek istiyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Ortaçağ’dan kalma birkaç bina, manastır ve kilisesiyle tarihin hala yaşadığının en bariz örneği Matka Kanyonu.

Matka Kanyonu tatilinizde görmeden dönmemeniz gereken sarkıt ve dikitlere düzenlenen tekne turlarıyla buraları keşfedebilir, ayrıca doğa sporlarından vazgeçemeyenler de doğasında tırmanışlara katılabilir. Rengârenk kelebekler, çeşit çeşit kuşlar, güveler, böcekler içinde duyacağınız sesler size bir yandan eşlik edecek. Güzel bir doğa sporundan ardından tatlı yorgunluğunuzu atacağınız restoranlarda dinlenebilir, bu güzel atmosferin tadını bir de oturduğunuz yerden çıkarmalısınız mutlaka. İşte huzur, işte tatil, insan daha başka ne isteyebilir ki…

Matka Kanyonu Gezilecek Yerler

Üsküp’ün el değmemiş olağanüstü doğasında kurulu Matka Kanyonu’nun gezilecek yerlerini merak ediyorsanız turunuza başlamadan önce unutmamanız gereken bir dipnot; patika yollardan geçerken, kanyonun derinliklerinden inip çıkarken tüm geziniz boyunca doğanın zorlu şartlarına dikkat etmeyi unutmayın.

St. Andreas Kilisesi ve St. Nicholas Manastırı: Matka Kanyonu’nda tarihe yolculuk etmek istiyorsanız Orta çağdan kalma doğayla iç içe geçmiş bu rotaları gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Kanyon’un içinde keyifli dakikalar yaşayacağınız bir restoran var. Oraya gidip şarabınızı yudumlarken muhteşem doğanın tadını çıkarmalısınız.

Matka Kanyonu’nda aktivite

Üsküp’ün olmazsa olmaz durağı Matka Kanyonu’na gittiğinizde dağcılık, tırmanış, mağara gezileri ve bunun gibi daha birçok aktivite sizi bekliyor olacak. Doğasının size sunduğu her türlü nimetten nasibinizi almadan sakın buradaki turunuzu sonlandırmayın. Buradaki gezinizden sonra Makedonya Turlarının size özel hazırlanan gezi listesini inceleyip kendinize bir keşif listesi oluşturabilirsiniz.