Trekking Severlerin En Gizli Rotası: Gelidonya

Gelidonya ismi hepimize ne kadar uzak geliyor değil mi? Ama hiç o kadar da uzak değil aslında, Antalya kadar yakınımızda. Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotalarından biri Gelidonya. Adrasan ve Kumluca arasında kendini gizlemiş tabiatıyla harikalar diyarı adeta.

Yeşille mavi birbirine ne kadar yakışırsa Gelidonya’da bu durumu fazlasıyla aşmış bir dünya göreceksiniz. Bazı Likya Turlarında vazgeçilmez rotalardan ve ayrıca coğrafyamız içinde önemi büyük bir yer Gelidonya. Burayı bilen tarihini de az çok aşinadır. Antalya’nın en gizli trekking rotası ama bir o kadar da tehlikeli diyebiliriz. Antik dönemde buranın kayalıklarına sürüklenen bir sürü gemi batmış burada. Yani sualtı mezarlığı diyebilirsiniz Gelidonya için. Bir de buranın adından alan meşhur Gelidonya Feneri var. Akdeniz’e kılavuzluk eden fener 227 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yükseğe yapılmış feneri. Buradan şunu anlayabiliriz; Gelidonya Feneri çam ağaçları arasında görsel şölen sunan eşsiz bir yer. Merkezdeki konaklama tesislerinde kaldığınızda fenerin büyüleyici atmosferine 98 kilometre sonra varabilirsiniz.

Antalya’ya gittiğinizde gündüz masmavi denizin tadını çıkarıp akşamın en güzel saati güneş batımında kesinlikle burada olmalısınız. Öyle bir manzara var ki Gelidonya’da, çılgınlık yapmak geçiyorsa içinizden duygularınıza sakın gen vurmayın, çadırınızı alıp manzaraya karşı unutulmaz günler geçirin. Fener ilk yapıldığı zamanlarda gaz yağı ile çalışıyormuş, biri başında beklemesi gerekiyormuş. Yıllar sonra gaz sistemine geçilmiş. Uzun yıllarda bu şekilde çalışmış ta ki 2000 yılında artık güneş enerjisine geçene kadar.

Yaz-kış Antalya’nın en güzel yerlerinden burası. Ve özellikle de yazın trekking severlerin Antalya’daki en uğrak noktası. Ama bir de kışın yolunuz buraya düşerse Gelidonya’yı o zaman görün deriz. Fırtına sesleri eşliğinde ayrı bir güzel oluyor. Ufka doğru bakınca insanın burada ne derdi kalır ne de tasası. Denizden gelen dalga ve kuş sesleri… Daha ne söylenebilir ki burayı anlatmak için.

Likya yolundan geçenlerin uğrak yeridir Gelidonya. Şehir hayatının stresinden, sıkıntısından bunalan tatilciler, trekkingciler burada alır soluğu. Kısacası ölmeden önce görmemiz gereken yerlerden biri olmalı Gelidonya. Gitmek güzelde dönmek zor gelir buradan. Bu yaz tatil programımıza eklememiz gereken bir rota daha çıkmış oldu böylelikle.