Trabzon’da Yapılacak Aktiviteler

Karadeniz’in saymakla bitmeyen güzelliklerinden sadece biridir Trabzon. Yeşilin her tonunu cömertçe sergileyen bu rota, tarihi, gölleri ve harikulade lezzetleriyle görenleri kendine aşık eder. Şayet bu yıl güzel bir Karadeniz tatili yapmak istiyorsanız Trabzon’u keşif listenize dahil etmeyi unutmayın. Trabzon’da yapılacak aktivite önerileri sizler için geliyor.

Tarihi Yerlerini Keşfe Çıkın

Ortaçağ döneminde Rumların başkenti olan Trabzon’da görmeniz gereken pek çok tarihi yer mevcut. Bunlar arasında Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Hagia Anna, Hızır İlyas Manastırı, Kızlar Manastırı en görkemli olanlarıdır. Bunun dışında Trabzon’un gezilecek ve görülecek yerleri listesine dahil edilmesi gereken diğer tarihi yapılar; İskender Paşa Camii, Santa Maria, Hagios Mikhail, Sotha K., Hagios Theodoros, Çal Mağarası, Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Köşkü, Memiş Ağa Konağı, Hagios Christophoros.

Doğal Güzellikleri İçinde Kaybolun

Trabzon’un en eşsiz rotasıdır Uzungöl. Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmeye ilk buradan başlamanızı öneririz. Yeşille mavinin bütünleştiği Uzungöl’de tertemiz bir hava ve harika manzaralar sizi bekliyor. Trabzon’un doğal güzellikleri arasında kaybolacağınız diğer rotalarına gelince; Haldizen Gölü, Çakırgöl, Sera Göl, Sürmene, Maçka Deresi, Koha, Değirmendere, Karadere’yi keşif listenize eklemelisiniz.

Enfes Lezzetlerini Deneyin

Harika bir mutfak Trabzon’da sizi bekliyor. Karadeniz’in en leziz yemeklerinde örnek gösterilen Trabzon’ta kuymak başta olmak üzere hamsili ekmek, karalahana çorbası, hamsi buğulama, hamsili pilav, muhlama, turşu kavurma masaların olmazsa olmazları arasında.

Doğa Sporları İçin Doğru Adres

Böylesine güzel bir doğanın aktiviteleriyle tanışmadan dönmeyin. Çeşitli doğa sporlarına ev sahipliği yapan Trabzon’da tırmanış, jeep safari, kano, yamaç paraşütü yapabileceğiniz aktivitelerin başında geliyor. Hepsi farklı bölgelerde yapılan bu aktiviteler sayesinde tatilinize adrenalin katacaksınız. Trabzon’da yapmadan dönme dediğimiz en güzel aktivite ise doğa yürüyüşleridir.

Tarihi yerleri, doğal güzellikleri, enfes lezzetleri ve aktivitelerine uzanan keyif dolu bir tatil sizi bekliyor. Sizin için derlediğimiz bu önerileri bir bir not alabilir ve Trabzon’u baştanbaşa keşfedebilirsiniz.