Tokyo Yemek Kültürü Notları

Her ülke farklı mutfağa farklı yemek kültürüne sahip. Japonya’da bunlardan sadece biri. Deniz ürünleri, pirinç, kırmızı ete karşı düşkünlüğünüz varsa şunu bilin ki doğru adrestesiniz. Aç kalacağım diye korkmayın çünkü yemek kültürü o kadar zengin ki her damak tadına uygun yemeği bulacağınıza emin olun.

Japonlar yemek yerken çubukları kullanıyor ve sıvı yemekler içinse porselen kaşıklar ön planda. Sakın bir Japon’la yemek yerken çubuk yarışı yapmayın siz zararlı çıkarsınız, bizden söylemesi 🙂 Ramen gibi yiyeceklerin içindeki noodle ve diğer tüm yiyecekleri çubukla yiyorlar geriye kalan suyunu ise kafalarına dikmeyi tercih ediyorlar. Japonya Turlarına katıldığınızda burada göreceğiniz en ilginç şey Japonların yemek yerken ağız şapırdatmaları. Mesela çorba içerken içindeki noodleları çekerken bile ses çıkarmaları gayet doğal ve oldukça komik bir hal alıyor. Bu durum onlar için çok doğal ve her şeyden önemlisi de bu çıkardıkları ses yemeğin ne kadar lezzetli olduğunun bir işaret olarak biliniyor burada. Yemek yerken kullanmadığınız çubukları tabağın yanına bırakmak, onlarla bir şeyi işaret etmemek görgü kuralları açısından çok önemli.

Japonya’da ne yenir? sorusuna en güzel cevap ramen adı verilen noodle çorbası. Ara sokaklarda ramen satıcıları oldukça fazla, müşterilerin bar gibi dükkanın önünü boylu boyunca kapatan tezgahlara oturdukları, hızlı hızlı yiyip çıktıkları küçük küçük restoranlarla dolu. Ramen’i yemek istediğinizde sade olarak da tercih edebilirsiniz ya da tercihinize göre et, tavuk veya yumurta ekleyerek de lezzetine lezzet katabilirsiniz. Bu tür küçük restoranlar sayesinde hem ekonomik hem de hızlı bir şekilde karnınızı doyurma şansına sahipsiniz. Özellikle bu yemeğin niye bu kadar ünlendiğini merak ediyorsanız 1985 yapımı Tampopo filmini mutlaka izlemelisiniz. Japonya’nın bize kazandırdığı en güzel yiyecek suşi olmalı. Taptaze balıklardan ve deniz ürünlerinden yapılan bu lezzeti en hızlı şekilde hazırlatarak yiyebilirsiniz. Burada bulacağınız kinci bir lezzette tabi ki suşi olacaktır. Suşi bu kadar pratik bir yiyecek aynı zamanda da bütçeyi sarsmıyor. Tek sorun buradan ayrıldığınız da bir daha aynı tadı bulamayacak olmanız.

Tokyo’da gezilecek ve görülecek yerler arasında Tsukiji balık pazarındaki restoranlarda da suşi yiyebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde oraya giderseniz, tüm Tokyo’ya dağıtım yapılan restoran sahiplerinin günlük ve açık arttırmayla satın aldıkları koca koca ton balıklarını kaçırmamış olursunuz. İşin gerçeğini söylemek gerekirse burada sıkıntı yaşayacağınız en büyük sorun kendinize göre içecek bulamayacağınız. Ama her caddede, her sokakta, her köşe başlarında içecek alabileceğiniz otomatlar var. Biraz masraflı olsa da değişik içecek türlerini denemeyi ihmal etmeyin. Bozuk para, kağıt para ve hatta metro kartınızdaki bakiyelerle içecek makinalarına dilediğiniz her an ulaşabilirsiniz. Japonya’ya geldiğinizde en çok tercih edilen içecekler arasında Japon birası olan Kırın ve ünlü içkileri pirinç rakısı Sake’i mutlaka denemelisiniz. Kahve mi istedi canınız? O zaman sabah kahvaltıları için güzel bir yer olan Choco Cro kafe zincirlerine gidip görmelisiniz. Yanında kruvasan da iyi gider hani 🙂