Tatil Seçiminde Su Sporlarının Önemi

Yaz tatili kimimiz için sadece dinlenmek, kimimiz içinde renkli aktivitelerle eğlenceli günler geçirmektir. Renkli aktiviteler deyince akla ilk olarak su sporları (banana, su kaydırağı, deniz bisikleti, katamaran, vs) gelir. Sizin içinde tatil seçiminde su sporlarının önemi büyükse yaz tatiline daha farklı açıdan bakma zamanı gelmiş demektir.

Türkiye her açıdan zengin bir ülkedir. Doğal güzellikler adrenalin ve macerayla birleşince birbirinden güzel su sporları açığa çıkıyor. Buradan da anlaşıldığı gibi yaz tatili sadece dinlenmekten ibaret değil, elimizdeki fırsatları da en güzel şekilde değerlendirmektir aynı zamanda. Birazdan bahsedeceğimiz su sporlarının bir kısmı profesyonel eğitim gerektirse de bir kısmını denemek için kısa süreli eğitim yeterli olacaktır. Şimdi gelelim en az bir kez olsun denenmesi gereken su sporlarına.

Dalış

Ülkemizin su altı güzellikleriyle tanışmak için dalış yapın. Bodrum, Fethiye, Kaş, Kalkan gibi turizm cennetleri serbest ve tüplü dalışa elverişli bölgelerdir. Su altının renkli dünyasıyla sizi bekliyor.

Rüzgar Sörfü

Türkiye’de en çok tercih edilen su sporlarının başında gelir rüzgar sörfü. Rüzgar sörfü kadar olmasa da tahta üzerinde yapılan sörf ve uçurtma sörfü de tercihler arasında. Alaçatı başta olmak üzere Marmaris, Bodrum ve Ayvalık tatilinizde rüzgar sörfü yapmadan dönmeyin.

Rafting

Özellikle Karadeniz bölgesinin en popüler su sporu olan rafting, akarsularda şişme bot ve kürekler kullanılarak yapılan bir aktivitedir. Grup halinde yapılan bu sporda mutlaka kask ve can yeleği giyilmelidir. Fırtına Deresi, Rize İkizdere Nehri, Muğla Dalaman Çayı, Bolu Melen Çayı, Antalya Manavgat Çayı ve Köprüçay raftinge en elverişli bölgelerdir.

Yelken

İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’da yoğun olarak yapılan bir diğer aktivitemiz yelkenli. Şayet yüzmeyi biliyor ve sağlık açısından bir probleminiz yoksa bu aktivite ile mutlaka tanışmalısınız.

Kano

Türkiye’de yapması en zevkli olan bir diğer su sporu kanodur. Gittiğiniz bölgenin masmavi denizine açılarak harika bir gün geçirebilirsiniz. İster tekli ister de çiftli olarak kürekler yardımıyla yapılan bu sporu ülkemizin hemen her yerinde yapabilirsiniz.