Tatil Cenneti Şirince’de Yapılacaklar Listesi

Yaz aylarının gözde tatil rotası Şirince, gezgincilerin gönlünde taht kuran mekanları, tarihi geçmişi, doğasıyla bütünleşmiş güzellikleri, enfes lezzetleri, tadına doyulmaz şarapları daha birçok özelliğiyle Şirince’de keşfedilmeyi bekleyen mükemmel seçenekler var. Şirin mi şirin bir Rum köyü olan Şirince’de neler yapmalı, nereleri gezmeli, nelerinden tatmalı diye merak ediyorsanız tatil cenneti Şirince’de yapılacaklar listesi hazır!

Tarihiyle Tanışın

Şirince’de keşfedilmeyi bekleyen mükemmel tarihi yapılar var. St. John Kilisesi ve Hodri Meydan Kulesi bu listenin başını çeken yerleri. Şirince’nin en uç noktasında konumlu Hodri Meydan Kulesi, üzerindeki dikkat çekici yazılarıyla köyü ziyaret edenlerin ilgi odağı haline geliyor. Bir de öylesine bir manzarası var ki, köyü ziyaret edenleri bıkmadan usanmadan yeniden oraya getirme sebebi adeta. St. John Kilisesi’ne gelince; Şirince’nin en büyük kilisesi olarak bilinen bu yapıyı Şirince’nin meydanında görebilirsiniz.

Köy Sokaklarını Keşfedin

Mimari dokusunun hiç bozulmadığı taş döşeli daracık sokakları Şirince’nin güzelliğine güzellik katıyor. Her köşesine hayran olacağınız köy sokaklarında geleneksel yapısı bozulmadan yenilenmiş evler gözünüzden kaçmayacak detaylar arasında. Şirince sokaklarında gezerken keyif dolu anlarınızı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Şirince’nin Enfes Şaraplarından Tadın

Şirince meydanına yakın mesafedeki şarap evlerinde tadına doyum olmayan şarapları sergileniyor. Buradan şarapların tadına bakabilir, kendinize ve sevdiklerinize en beğendiğiniz tatlardan alabilirsiniz.

Şirince turunuzda yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden biri de enfes şaraplarının tadına bakmak olmalı. Üzüm bağlarıyla çevrili bu köyde; yaban mersini, vişne, böğürtlen, çilek, elma, kavun, şeftali, ayva, kivi, kayısı ve nar çeşitleri tercihler arasında. Ama içerken en çok keyif alacağınız çeşidi yaban mersini olacak.

Şirince Lezzetleriyle Tanışın

Ege’nin dillere destan mutfak kültürünü duymayanımız yoktur. Türk mutfağının ustalıkla sergilendiği Şirince’de özellikle tencere yemekleri göze çarpıyor. Zengin yemek kültüründen örnekler vermek istersek; ot yemekleri, şiş kebabı, çorbalar ve keşkek buraya ait sayabileceklerimiz lezzetlerde başı çeker. Ege’nin çeşit çeşit zeytinleri, ev yapımı reçelleri, peynir türleri ve köy ekmeği bol oksijen kaynağı bu köyde masanızı süsleyecek lezzetlerden sadece bazısı.

Şirince Köyü manzarası

Ata Binin

Şirince’nin tam bir aktivite cenneti olduğunu hepimiz biliyoruz. Buradaki turunuzda yapmanız gereken aktivitelerden biri de ata binmek olmalı. Burada hatırlatmamız gereken bir dipnot; ata binerken pazarlık etmeyi unutmayın. Malum tam bir turistik bölgeden bahsediyoruz. İyi bir pazarlık karşılığında küçük miktarlar ödeyerek ata binip keyif dolu Şirince tatilinize daha çok keyif katabilirsiniz.

Bu şirin Rum köyünü günübirlik olarak ziyaret etmek için önce İzmir Otellerinden rezervasyon yaptırıp sonra Şirince’nin muhteşem atmosferinde yapılacaklar listesini hayata geçirebilirsiniz. Şirince İzmir’den 70 km’lik bir mesafede kalıyor. İzmir tatilinizde bir gününüzü buraya ayırmayı ihmal etmeyin.