Tarsus’ta Gezilecek Yerler

Mersin tatilinizde tarihi geçmişe tanıklık etmek istiyorsanız rotanızı Tarsus’a çevirin. Dünya’nın en eski yerleşim yeri orada. Sadece bu kadar da değil Roma, Bizans, Tarsus ve Yunanlılara da ev sahipliği yapmış bir yerden bahsediyoruz. Taa 6,000 yıllık geçmiş dile kolay. O günden bugüne değişmeyen adı ve yapısıyla hem turizm açısından hem de ülkemizi her anlamda kalkındıran Tarsus’ta gezilecek yerler nerelermiş şimdi onları inceleme zamanı.

Tarsus Şelalesi

Tarsus’ta gezilecek yerlere buraya ait doğal güzelliklerden bahsedecek olursam ilk sırayı Tarsus Şelalesi alır. Kışın kar sularının erimesiyle daha da yoğunlaşan bu şelale özellikle mart ayında daha bir gürleşiyor. Tarsus’ta gezilecek yerler listenize Tarsus Şelalesini eklemeyi unutmayın.

St. Paul Kilisesi

Şimdilerde müze olarak kullanılan St. Paul Kilisesi 12. yüzyıldan kalma bir yapı. 1415 yılına kadar kilise sonrasında camiye çevrildi. Yüksek duvarları olan bu yapı Roma dönemi izlenimi bırakıyor. St. Paul Kilisesinde tavanın ortası Hz. İsa, doğusunda Yohannes ve Mattaios, batısındaysa Marcos ve Lucas freskleriyle çevrili. Bugün hala Hristiyanlar için önemi büyük olan bu yapı hem tarihi, hem kültür hem de turizm için önemli olduğundan Tarsus’ta gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Ulu Cami

Ulu Cami’nin yapımında kesme taşlar kullanılmış ve minaresi Memluk mimari özelliklerini yansıtan siyah beyaz mermerlerle süslü. 1895’te eklenen saat kulesi ile Ulu Cami bir külliye görünümü veriyor insana. Ulu Cami’yi Tarsus’ta gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Tarsus Evleri

Tarihi evleriyle ön planda olan Tarsus, tarihin ne kadar ön planda olduğunun bir göstergesi aslında. Hala ayakta kalabilmiş olan evler Cumhuriyet zamanı mimarisinin örneklerinden diyebilirim. Evlerin en güzel özelliğiyse; rengârenk çiçekler ve gölgeli ağaçlarıyla bezeli avluları. Bugün neredeyse 600 kadar olan tarihi Tarsus evleri sokağa dik bir şekilde yapılı ve alt katlarının da işlik olarak kullanıldığını göreceksiniz. Tarihi Tarsus evleri Tarsus’ta görülecek yerler listenizde olmalı.

Kırk Kaşık Bedesteni

Ulu Cami ile yan yana olan ve hatta aynı dönemlerde yapılmış Kırk Kaşık Bedesteni Tarsus’ta gezilecek yerler arasında. Kurulduğu ilk zamanlarda medrese ve imarethane olarak kullanılmış ve sonradan da güzel bir çarşıya çevrilmiş. İsmini bedestenin dış tarafındaki kaşık süslemelerinden almış. Bedesteni öyle küçük sanmayın, içinde tam tamına 21 odası ve 7 kubbesi var. Tarsus gezinizde kendinize veya sevdiklerinize hediyelikler arıyorsanız tercihinizi Kırk Kaşık Bedesteninden yana kullanın. Sadece hediyelikler de değil, el emeği göz nuru dokuma ürünleri, buraya ait yiyecekler, seramik, ahşap, bakır, gümüş ve deriye dair her şey burada.

Yedi Uyurlar Mağarası

Tarsus’ta gezilecek yerler dediğimizde Yedi Uyurlar Mağarasını eklemeden olmaz. Tarsus merkezine sadece 14 km uzaklıktaki Dedeler Köyü’nün içindeki bu mağara, Müslüman ve Hristiyanların kutsal ziyaret yeri kabul edilmiş. Mağaranın en ilgi çekici yanı üzerindeki Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan kitabe. Tarsus’ta gezilecek yerler listesindeki Yedi Uyurlar Mağarasını görmeden dönmeyin.

Aziz Paul Kuyusu

Bir zamanlar Avrupa’dan Kudüs’e hacı olmak için gidenler mola verdiklerinde giderlermiş Aziz Paul Kuyusuna. Yılın her günü bitmek bilmeyen bir su kaynağı var bu kuyunun. Kuyunun taşı silindir olsa da asıl kare şeklinde Aziz Paul Kuyusu. Tarsus’ta gezilecek yerlerden biri olan kuyuyu ziyaret etmeden buradaki gezinizi sonlandırmayın.

Tarsus’ta tarihe tanıklık etmek için Mersin Otellerinde konaklayabilir ve Tarsus’ta gezilecek yerlerin büyüsüne kapılabilirsiniz.