Tarihle İç İçe Yaşayan Ülke İran

Tarihi geçmişi çok eski zamanlara dayanan İran dünya üzerinde kurulmuş en eski uygarlıklardan biri. Görülecek tarihi yerleriyle, kültürü ve konumuyla bunu gözler önüne seriyor. İçinde 28 eyaleti barındıran ve tarihle iç içe yaşayan ülke İran hakkında merak edilenler bu yazıda.

Başkenti Tahran olan İran’ın ekonomik yapısına baktığımızda petrol ve doğalgaz kaynaklarını görebiliriz. Sadece tarihiyle ünlü değil bu ülke, zengin mutfak kültürüyle de turistlerin ilgi odağı aynı zamanda. Farsça’nın ana dil olduğu İran’ı gezmek için ilk sırayı İsfahan’a ayırın. Hayatınızda ilk kez göreceğiniz tüm güzelliklerini yürüyerek bir günde baştanbaşa keşfedebilirsiniz. Huzur kokan sokaklar, zengin mimari, tarihi kiliseler, medreseler, camiler ve çarşılarıyla ünlü İsfahan’ın gezilecek yerlerine İmam Meydanı ve Siesepol Köprüsü’nü eklemeyi unutmayın. İran kültürüne en güzel İsfahan’da şahit olacaksınız.

Tahran, İran’ın en büyük şehri olduğu gibi aynı zamanda sosyal yaşamının ve ekonomisinin de en çok gelişmiş olmasıyla ülke için önemli bir yere sahip. Müzeler ve tarihi eserlere öncülük eden Tahran’da, İran Ulusal Müzesi, Gülistan Sarayı, Milad Kulesi, Ulusal Mücevher Müzesi ve Özgürlük (Azadi) Anıtı şehrin görülecek yerlerinden sadece bazıları.

İran tatilinde ülkenin en önemli bir diğer şehri olan Tebriz’i görmeden dönmeyin. Gerek coğrafi konumu olsun, modern yapıları olsun buranın zenginliğine zenginlik katmaya yetiyor. Bizim ülkemiz için çarşılar ne kadar önemliyse Tebriz’in Kapalıçarşısı’da şehir için olmazsa olmazlar arasında. Tebriz’in gezilecek ve görülecek yerleri listesine Şehriyarın Müzesi, Şairler Anıtı, Meşrutiyet Müzesi ve Şah Gölü’nü eklemeyi unutmayın.

İran mutfağı

Yeme-içmenin ucuz olduğu bu ülkede gezerken karşınıza çeşit çeşit pirinç türleri çıkacak. Et severler içinde enfes lezzetler yine İran mutfağında. Et, tavuk, balığın eksik olmadığı bu mutfakta kaldığınız her gün tüm lezzetlerini denemeden ayrılmayın. Sofralarından eksik olmayan çeşit çeşit baharatlarıyla yemeklerinizin lezzetine lezzet katmayı ihmal etmeyin.

İran Turlarına katılmanın şimdi tam zamanı. Gezdiğiniz her şehirde birbirinden farklı yerler, farklı kültürler ve enfes lezzetlere şahit olacaksınız. Şimdi orada olmanın tam zamanıyken geçirdiğiniz her anın tadını doya doya çıkarın.