Tarihin Başlangıç Noktası: Göbeklitepe

Güzel Anadolu’muzda o kadar çok gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi eserler, yapılar ve doğal güzellikler var ki… Hiç şüphesiz Göbeklitepe, Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında öne çıkıyor. Şanlıurfa merkezinin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe, Örencik köyü yakınlarında bulunmaktadır. İnsan ırkının avcı-toplayacılıktan yerleşik hayata geçişinin eşsiz örneklerini görebileceğiniz Göbeklitepe, aynı zamanda birçok ilke ev sahipliği yapan eşsiz bir dünya mirasıdır.

Dünyanın En Eski Tapınağı

Göbeklitepe’nin en önemli özelliği sizi biraz şaşırtabilir;  Göbeklitepe, tarihte bilinen en eski yapıttan daha eski olma özelliğine sahiptir.

Bu önemli bilgiyi öğrendikten sonra aklınıza Göbeklitepe ne kadar eski sorusu gelmiş olabilir. 1983 yılında tarlasını süren Mahmut Kılıç isimli vatandaşın keşfiyle gün yüzüne çıkan Göbeklitepe, İngiltere’de bulunan Stoneheghe’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı! Üstelik bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde değişik bulgular elde edildi. Dünyanın en önemli kültür bitkisi olan ve yüzlerce genetik varyasyonu bulunan buğday tohumunun ilk olarak Göbeklitepe eteklerinde yetiştiği de ortaya çıkarıldı. Varlığını taş devrinden bu yana sürdüren kalıntılar hala yapısını korumaya başarmış. Hayvan kabartmalarını-rölyeflerini ve yüksek sütunlarla bezeli tapınakları inceleyebilir, 12 bin yıl öncesinin yaşantısını hayal edebilirsiniz.

Uygarlık Tarihinin En Gizemli Yapısı

UNESCO tarafından 2011 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan henüz sırrı çözülemeyen bu gizem dolu antik kalıntılar var. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 yılını Göbeklitepe Yılı ilan etmesinden sonra pek çok yerli ve yabancı ziyaretçi ilgisini Göbeklitepe’ye kaydırdı. Şanlıurfa ve çevresini gözde bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefleyen Göbeklitepe, Doğu Anadolu’nun birbirinden güzel destinasyonlarıyla beraber GAP turları kapsamına alındı. Eğer bir an önce Göbeklitepe’yi ziyaret etmeye karar verirseniz size birkaç önerimiz olacak. Şanlıurfa’daki Balıklı Göl’ü ve Şanlıurfa’nın arkeolojik mirasının sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilir, tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

Uygarlık tarihini şekillendiren, böylesine önemli bir antik yapının sadece bizim topraklarımızda bulunması sebebiyle ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha hissedebiliriz. Eğer siz de bu dünya mirasını ve daha fazlasını yakından görmek isterseniz, Anadolu’nun tarihi lokasyonlarını Gap turları ile keşfedebilirsiniz.