Sri Lanka Gezi Rehberi

Doğal güzellikleri, farklı kültürleri aynı çatıda birleştiren bir ada ülkesi Sri Lanka. Aralık ayından şubat ayına kadar ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Yıllar öncesine kadar adını bile bilmezken şimdilerde hemen hemen hepimizin gitmesek de kendinden haberdar olduğumuz bir yer haline geldi Sri Lanka. Hindistan’ın 30 kilometre güneyinde kalan bu ülke hakkında bilinmeyenler için Sri Lanka gezi rehberi sizlerle.

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?

Demin de belirttiğimiz gibi buraya gitmek için en uygun zamanlar Aralık-Şubat ayları arası. Bu zamanlarda Sri Lanka yerli yabancı demeden turist akınına uğrar. Şayet aklınızda deniz, güneş, kum tatili varsa kesinlikle doğru adrestesiniz. 30 derecelerde seyreden hava sıcaklığıyla güneşin ve sıcacık suların tadını çıkarın. Şayet şansınız varsa Ekim’den Nisan ayına kadar da gidilebilmesi söz konusu. Ama önceden uyaralım bu zamanlarda ufak tefek yağışlara maruz kalabilirsiniz. Yaz ayları ise ülkenin en yağışlı zamanları olduğundan o aylarda Sri Lanka’ya gitmemenizde yarar var.

Sunset on the beach with coconut palms. Sri Lanka
Sunset on the beach with coconut palms. Sri Lanka.

Sri Lanka Alışveriş

Alışveriş konusunda da oldukça çeşitlilik gösteren Sri Lanka’da sevdiklerinize götüreceğiniz çeşit çeşit hediyeliklere rastlayacaksınız. Alışveriş için gideceğiniz yer ülkenin en büyük şehri ve ticaret merkezi olan Colombo şehri olmalı. Otantik yiyeceklerden baharatlara, çaydan antika eşyalara ve dahasına kadar birçok seçenek var bu şehirde. El yapımı ürünlerden hediyelikler almayı düşünürseniz; gümüş, seramik, ahşap, terakota, pirinçten üretilen ürünler, batik, pamuk, ipek elişleri harika alternatifler arasında. Alacağınız ürünler için pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

Sri Lanka Mutfağı

Hindistan mutfağının esintilerini Sri Lanka mutfağında görebilirsiniz. Yemeklerinde ağırlıklı olarak köri sosu ve baharatlar kullanırlar. Daha çok sebze ağırlıklı yemekleri tercih ederler. Pirinç Sri Lanka halkının olmazsa olmazlarındandır. Ülkenin farklı yerlerine giderseniz Hindistan cevizi sütü ile yapılan yemeklerden mutlaka tadın. Sri Lanka mutfağında yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerden bazıları; güneşte kurutulan bir tür balık olan Jaadi, kurutulmuş bir diğer balık cinsi olan Karawala ve yemeklere lezzet katan bir turşu türü Lunu dehi sayabileceklerimizden bazıları.

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Colombo: Sri Lanka’nın beşkenti olduğu gibi ülkenin hem en büyük şehri hem de ticaret merkezi Colombo. Sıcacık insanların yaşadığı bu şehir tam bir alışveriş merkezi görevi görüyor. Colombo’da gezilecek yerler; Parlemento Binası, Tarçın Bahçeleri, Liman Saat Kulesi, Chatharm ve galle Caddeleri, Colombo National Museum, Budist Heykeller.

Train in Sri Lanka
Train from Colombo to the mountains in the middle of Sri Lanka.

Dambulla: Tarihi geçmişiyle ünlü bu rotada beş ayrı Budist mağara tapınağının örneklerini göreceksiniz. Buda yaşantısını anlatan duvar resimleri ve freskler, irili ufaklı Buda heykeli 2000 m2’lik alanda karşınıza çıkacak.

Kandy: Sri Lanka’nın eski başkentlerinden biri de Kandy şehri. Budizm ilk burada başlamış ve o günden sonra ülkenin en önemli şehirlerinden biri olmuş. 18. yüzyılda içi yaldızlı dışı pembe renkte olan süslü püslü tapınak yılın her günü ziyaretçilerini ağırlıyor. Buraya gittiğinizde dua törenlerine ve ayinlere katılabilirsiniz. Her yıl Temmuz ayında başlayıp 10 gün süren Esala Perahera geçit töreni ile çeşit çeşit dans figürleri, davulcular ve 100 tane fil ile şehri boydan boya gezilir.

Nuwara Eliya: Hepimizin bildiği Ceylan çayının üretim yeri Nuwara Eliya şehri. Gitmek zahmetli biraz zahmetli olsa da göreceğiniz güzellikleri düşünerek kesinlikle gitmelisiniz. Adeta görsel şölen sunan manzarasında yeşilin her tonuna şahit olacaksınız. Burada yetişen çayların tadına bakmadan Nuwara Eliya gezinizi sonlandırmayın.

Galle: Galle gezinizin en güzel tarafı turkuaz suların tadını çıkarmak olacak. Hint Okyanusunun harika kumsallarından bahsedecek olursak; Tangalle, Matara, Beruwela, Pigeon Island, Weligama, Beruwela, Negombo ve Mount Lavinia kaçırılmayacak güzellikteki eşsiz rotaları. Sri Lanka halkının en büyük hobilerinden biri de çubuklar üzerine çıkarak tek başlarına balık tutma keyfi.

Stilt fishermen in Sri Lanka
Traditional stilt fishermen in Sri Lanka.

Sri Lanka Festivalleri

Her yıl temmuz-ağustos ayı geldiğinde büyük bir coşkuyla kutlanan Esala Perahera Festivali Kandy şehrinde yapılıyor. Sri Lanka’nın en büyük ve en popüler festivali olarak bilinir Esala Perahera. Şayet o zamanlarda Sri Lanka’da bulunacaksanız festivale katılıp unutulmaz saatler geçirebilirsiniz.

Daha önce hiç Sri Lanka’da tatil yapmadıysanız ülkenin en güzel zamanlarını yaşadığımız bu aylarda Sri Lanka turlarından yerinizi ayırtabilirsiniz. Farklı deneyimler edineceğiniz bu ülkede keşfetmeniz gereken mükemmel yerler, tatmanız gereken harika yemekler sizi bekliyor olacak.