Son Dakika Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaz sezonuna kıyasla daha uygun fiyatlarla yaza veda etme fikri kulağınıza nasıl geliyor? Ancak unutmayın ki son dakika tatillerinin artıları olduğu kadar eksileri de var. Son dakika tatili hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda.

Haftalar hatta aylar öncesinden rezervasyon yaptırıp işini şansa bırakmayan tatilciler olduğu kadar valiz hazırlığı yapıp tatil rezervasyonu için son dakikaları bekleyen tatilcileri ilgilendiren pek çok durum var. Mesela hiçbir hazırlığı olmayanlar genelde işini şansa bırakıyor diyebiliriz. Şayet iyi bir tatil fırsatı yakalayabilirseniz son dakika tatilinin harika imkanlarından yararlanabilirsiniz ancak bir de yararlanamayanları düşünürsek onlar için gidilecek rotanın pek önemi kalmıyor, hazırlıklarsa son ana kalıyor. Bu durum son dakika tatilcileri için olumsuz olsa da anı yaşamayı sevenler için kaçırılmaz bir fırsat. Sizin de çevrenizde anlık yaşamayı sevenler mutlaka vardır, işte onlar her anın tadını doya doya çıkaranlar aslında.

Son dakika tatilinin olumlu yanlarından biri otele giriş tarihi yaklaştıkça tesisler genellikle fiyatları indirmeye başlar. Oteller sezonu boş odalarla kapatmaktansa odaları indirimli fiyatlarla satmayı tercih ettiklerinden daha otele adım atmadan uygun fiyatlı konaklamanın kapıları aralanmış olur.

Şimdi gelelim ucuz uçak bileti bulmaya. Konaklamada olduğunuz kadar uçak biletlerinde şanslı olamayabilirsiniz. Uçuşun yoğun olduğu dönemlerde kalkış tarihi yaklaştıkça fiyatlar artmaya başlar. Yani kısacası konaklamanızın ucuza gelmesi demek ucuz uçak bileti bulacağınız anlamına gelmiyor. Şayet belli bir zaman beklemek gibi bir lüksünüz yoksa aylar öncesinden yapacağınız otel rezervasyonu ve alacağınız uçak biletleri ile tatil yapmanın hiçbir riskiyle karşılamamış olursunuz. Son dakika fırsatlarını tercih etmeseniz bile en azından uçak biletlerinizi uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Bunun da tek yolu; sabah erken saatleri ve gece geç saatleri tercih etmek. Bu saatler yolcular tarafından pek tercih edilmediğinden fiyatlar daha uygundur.

Önemli bir dipnot: Son dakika tatiline tek başınıza veya grup olarak çıkmadan önce bir daha düşünün. Tek başına veya grup olarak çıkılan tatiller iki kişi olarak çıkmaktansa her zaman daha risklidir. Kısacası iki kişiyle çıkılan tatillerde son dakika rezervasyon yaptırmak çok daha kolay olur.

Son dakika tatili hakkında bilinmesi gerekenler listemizin son ve en önemli kurallarından biri de sosyal medyayı yakından takip etmek. Bu sayede yapılan tüm indirimleri yakalamış olursunuz. Tercih ettiğiniz havayolu şirketinin haber bültenlerine kaydolabilir, sık uçanlara özel programlardan anbean haberdar olmuş olursunuz.

Ucuz tatil ararken mobil uygulama kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Mesela tatil için gittiğiniz yerde bulunduğunuz yerden rezervasyon yaptırıp çevredeki fiyatı düşmüş tüm otellere mobil uygulama aracılığıyla ulaşabilir ve son dakika tatilinin keyfini çıkarmış olursunuz.