Soğuk Havaların Vazgeçilmez Rotası Hüdai Kaplıcaları

Güzel Afyon’un şifa veren ilçesi Sandıklı’nın Hüdai Kaplıcaları, özellikle çamur banyolarıyla adından sıkça bahsettiren bir rotamız. Peki bu kadar ilgi gören neleri varmış daha yakından bakalım.

Sandıklı ilçesine vardığınızda oradan 8 km daha mesafede Hüdai Kaplıcaları. En çok da çamur banyolarıyla ün yapmış kaplıcanın o şifalı suları jeolojik çatlamanın sonucunda 500 m derinliklerden kaynıyor. Çamurlarsa; özel olarak hazırlanan toprağın 60 derecelik şifalı su ile karıştırılmasıyla yapılıyor. Elde edilen çamur 45 derecede. Yerin altında kaynayan su, radyoaktiviteli ve kalsiyumsülfatı içerdiğinden romatizmalı ağrılara, safra yollarına, kadın hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına karşı tedavi içerme özelliğine sahip.

Hüdai Kaplıcalarındaki Suyun Tedavisi

Termal suyunun banyo, içmece ve inhalasyon şeklinde 3 yollu tedavisi var.

Hüdai Kaplıcalarında Çamur Banyoları

Afyon’daki bu kaplıcanın diğer kaplıcalardan ayıran en büyük özelliği şifalı çamur banyolarının oluşu. Afyon Otellerinde kaldığınızda Hüdai Kaplıcalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya gelmeniz için bir hastalığınız olması gerekmiyor elbette, buraya güzellik için de giden çok misafir var. Özellikle bayanlar için güzelleştirici etkili suları da burada bulmak mümkün. Boynunuza kadar çamur banyosuna girdiğinizde cilt hastalıklarına, akciğer, karaciğer ve dalak hastalıklarına, romatizmal ağrılara, sindirim ve sinir sistemine son derece şifalı geldiğini göreceksiniz. Kan dolaşımı için hızlandırıcı etki, kasların açılması ve antioksidan özellikleri de çamur banyosunun bir diğer iyileştirici yanları.

Afyon’un sıcacık şifa veren sularında güzel bir hafta sonu tatili sizi bekliyor. Şayet termal otellerde kalıyorsanız otellerin şifalı sularından da mutlaka yararlanmalısınız. Döndüğünüzde kendinizdeki değişikliği görünce her zaman gitmek isteyeceğinizden eminiz. Şimdi Hüdai Kaplıcalarına gitmenin tam zamanı.