Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya’ya önceden gidenler bilir buradaki gizli güzellikleri. Ekonomik durumu hayli iyi, nüfusu iki milyonu bulan zengin bir ülke Slovenya. İtalya, Macaristan ve Avusturya’ya komşu olan ülkenin buralara ulaşımı da çok kolay. Yugoslavya sınırındaki Slovenya hakkında merak uyandıran ne varsa yakından tanıyın.

Slovenya Hakkında

Avrupa’nın üçüncü büyük ormanı Slovenya’da. Ne zaman giderseniz gidin dört mevsim tatil keyfi yapacağınız bambaşka bir yer. Yine de kış zamanlarındaki o sakinliği bulacağınız Slovenya’ya gitmek için yaz sıcaklarını beklemenize gerek yok. İstanbul’dan 2,5 saatlik bir uçuşla direk başkent Ljubljana’ya inebilir ve Slovenya tatilinize buradan başlayabilirsiniz. Diğer ülkelere göre daha uygun bütçelerle Slovenya’daki tatilin keyfine varabilirsiniz. Burada konaklama yapmak için en uygun yer başkenti olsa da Slovenya Turlarına katıldığınızda konaklama dahil mükemmel bir tatil sizi bekliyor.

Slovenya’da Gezilecek Yerler

Slovenya gezinize ilk başkenti gezerek başlayın. Çok büyük bir yer olmadığından buradaki gezinizi iki saatte bitirebilirsiniz. Şirin bir yerdir ama çok uzun zaman kalınacak bir yer olmadığını söyleyebilirim. Ljubljana’dan kalkan otobüslerle Slovenya’nın en meşhur yeri Bled Gölü’ne gidin. Zaten Bled Gölü’nü görmeden Slovenya gezisi yapmak büyük bir hata olur bence. Gölün tam ortasında konumlanmış St. Martin Kilisesi doğasıyla ve tarihiyle eşi bulunmaz bir rota. Bir de yaz aylarında Slovenya’da olacaksanız Bled Gölü’ndeki balon turlarına katılmadan turunuzu tamamlamayın. Bled Gölü’nün doğa harikası Vintgar Şelalelerini görmek için göl çevresinden bisiklet kiralayıp şelalenin mis gibi doğasına doğru yelken açabilirsiniz. Sonraki gezinize Postojna mağarası ve Predjama şatosundan devam edin.

Bled Gölü

 

Slovenya’da Ne yenir?

Her yerde olduğu gibi Sloven mutfağı da komşularından etkilenmiş. İtalya’nın risottosu, Viyana’nın şinitzeli ve Avusturya’nın strudelini buradaki restoranlarda görürseniz şaşırmayın. Peki Slovenya’ya ait yemekler neler? Farklı bir jambon çeşidi (kraski prsut), patates köftesi (Idrian zlikrofi), hamur köfteleri (struklji) ve jota denilen yemeği burada çok meşhur. Gelelim tatlı ve hamur işlerine; hamurun cevizle buluştuğu potica, elma, kuru üzüm, kremalı pasta türü olan gibanica, haşhaş tohumunu burada tatmadan buradaki gezinizi sonlandırmayın.

Potica

 

Slovenya Gece Hayatı

Slovenya gece hayatı çok hareketli değil ama başkentin merkezine doğru giderseniz gölün çevresi yakınındaki barlar en azından iyi bir fikir olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha sakin bir ülke burası.