Şimdi İstanbul’u Keşfetme Zamanı

Ne kadar kalabalık olsa da, trafiğinden bunalsak da İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalıktır. Doğup büyüdüğümüz bu şehri terketmek zor gelir. Çünkü bir tutkudur İstanbul! Şöyle yorucu bir iş gününden sonra gün batımını izlemekle bile huzur dolar içimiz. Boğaz manzarasına karşı içilen çay, martı ve vapur sesleri bütün yorgunluğumuzu alır götürür. Buna rağmen bu şehirde hala bilmediğimiz, bilsek de henüz gitme fırsatı bulamadığımız o kadar güzel yerler var ki… O zaman ne yapıyoruz, bu hafta sonu kimselere söz vermiyoruz ve İstanbul’un gezilecek ve görülecek yerlerine doğru yola çıkıyoruz. Şimdi İstanbul’u keşfetme zamanı. 🙂

Tatil günlerimizi evde boş boş geçirmektense sabah erken saatlerinde kalkıp şöyle zengin bir kahvaltının ardından İstanbul’un sokaklarına atın kendinizi. İstanbul’un tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla dolu koca bir gün sizi bekliyor. Kendi başınıza bir yerler keşfetmek yerine günübirlik İstanbul turları eşliğinde keşif gezisine çıkmak iyi bir fikir olacaktır. Rehberinizin anlatımıyla İstanbul gözünüze bir başka güzel gelecek artık. İstanbul’un bilmediğiniz yanlarını keşfederken gezdiğiniz gördüğünüz yerleri ölümsüzleştirmeyi unutmayın. O zaman hazırsanız İstanbul’un en güzel yerlerini birlikte keşfetmeye çıkıyoruz.

Fener, Balat

Haliç kıyılarında kurulu bu iki ilçe, tarihi geçmişiyle günümüze ışık tutan yerler arasında. Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşandığı bu iki rota İstanbul’un olmazsa olmazlarından. Fener ve Balat turunuzda; İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, Kırmızı Mektep, Cibali Karakolu, Agora Meyhanesi, Dimitri Kandemir Sarayı, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Ahrida Sinagogu, Hz. Cabir Camisi, Haliç Surları ve Leon Brudo Binası’nı görmeden buradaki gezinizi sonlandırmayın.

Çarşılar, Hanlar

İstanbul’un en güzel çarşısı neresidir diye sorsak birçoğumuz bu soruya Kapalıçarşı cevabını verir. Önemli ticari gelenekler halan daha devam ettiği bu çarşı İstanbul’un en önemli tarihi yerleri arasında. Düğündü, nişandı, kınaydı, doğum günüydü, sünnetti burada yapılan alışverişin yeri hep bir başka olur. İstanbul’un diğer çarşıları ve hanlarına gelince; Kürkçüler Çarşısı, Beyazıt Meydanı, Çuhacı Han, Nuruosmaniye Camii, Valide Han, Cevahir Bedesteni, Kızlar Ağası Han, Rüstem Paşa Camii, Mısır Çarşısı, Cebeci Han, Sahaflar Çarşısı, Şark Kahvesi İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden sadece birkaçı.

Beyoğlu

İstanbul’un eşsiz güzeli Pera, rengârenk ışıkları, çiçekçileri, sinema salonları, fotoğraf stüdyoları ile modern yaşamın izlerini taşıyor. Beyoğlu gezinizde görmeden dönmemeniz gereken rotalar; Çiçek Pasajı, Suriye Pasajı, Üç Horanlar Ermeni Kilisesi, Rumeli Pasajı, Hollanda Sarayı, Ayia Triada Rum Kilisesi, Mısır Apartmanı, Doğan Apartmanı, Hüseyin Ağa Camii, lezzet duraklarından Lebon Pastanesi ve Markiz Pastanesi. Hafta sonu tatilinizi süsleyecek Beyoğlu, güzellikleriyle sizi büyüleyecek.

Mimar Sinan ve Yapıları

Tarihi yapılarıyla ünlü Mimar Sinan günümüze ışık tutan durakları ile bizimle. Hepsinin ayrı bir hikâyesi olan bu duraklar; Beşiktaş Sinan Paşa Camii, Fındıklı Molla Çelebi Camii, Tophane Kılıç Ali Paşa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii, Şehzadebaşı Külliyesi Camii, Süleymaniye Külliyesi Camii ve Ayvansaray İvaz Paşa Camii göreceklerinizden birkaçı.

Şimdi İstanbul’u keşfetme zamanı diyorsanız İstanbul Otelleri için yola çıkabilir, tarih, kültür-sanat, çarşılarıyla eşi benzeri olmayan bu şehrin mükemmel rotalarıyla hafta sonu tatilinize renk katabilirsiniz.