Sıcak Yaz Günlerine Alternatif Kaçamaklar

Haziran ayı demek artık hazırlanın sıcak havalar kapınızda demek. Hafta içi iş güç ya da farklı uğraşlardı derken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız ama hafta sonu geldiğinde sıcak yaz günlerine alternatif kaçamaklar ararız. Biraz planlı biraz plansız ama kendimizi nerelere atsak da serinlesek diye bakarız. Peki biz ne yapıyoruz sizi düşünüp hafta sonunuza renk katacak alternatif kaçamak rotalarını paylaşıyoruz. O zaman kalemi kağıdı hazırlayın ve size en uygun yeri not alın, artık tatil başlasın.

Yeşili, mavisi, oksijen dolu mis gibi havası olan rotalarda hangimizin içi kıpır kıpır olmuyor ki? Eşi dostu, kolu komşuyu toparlayın sıcak yaz günlerine alternatif kaçamaklara doğru yelken açın. İster günübirlik turlara katılın, ister kendi başınıza… Tercih tamamen sizin.

Kilyos

İstanbul’a yaz gelse de deniz suyunun biraz daha ısınması gerek. Aranızda bu durumu pek aldırış etmeyenleriniz olabilir. Siz ilk önce Kilyos’a bir gidin o mis gibi denizini bir görün, sonra ister girin ister doğasından faydalanın. Sahilinde oturup yemek yiyebilir ve aniden bastıran sıcak havanın acısını biraz olsun bastırabilirsiniz Kilyos’ta. Buranın birkaç tane plajı var, yeme-içme konusunda başarılı olan Suma Beach iyi bir seçim olabilir mesela. Buraya sadece manzarasını görmek için gitmek isterseniz hem gözünüze hem de gönlünüze hitap eden manzarasında anı ölümsüzleştirmelisiniz derim. Kendinize en uygun Kilyos Otellerinde konaklamanın keyfini çıkarın.

Şile

Karadeniz’in hırçın suları Şile’den merhaba. Her ne kadar denizinden korkulsa da İstanbulluların sıcak yaz günlerine alternatif kaçamaklarının başında gelir Şile. Deniz, güneş, kum bir başkadır çünkü burada. Hafta sonu evde canınız sıkıldığında Şile’ye gidip bir sürü yapacak şey bulabilirsiniz. Burayı gezmeye ilk buranın simgesi olan Şile Fenerinden başlayın. Ardından Ağlayan Kaya. Sonra İskele Yeri Plajı veya Büyük Plaj gibi denizin en güzel olduğu rotalara gidebilirsiniz. Şile’ye gitmeden gitmek istediğiniz yere en yakın Şile Otellerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Polonezköy

Sıcak yaz günlerine alternatif kaçamaklar için bir diğer durak Polonezköy. O yeşilliği, ata binilebilen birbirinden güzel mekanları içinde sıcacık bir durak burası. Sabahın erken saatlerinde kalkın ve doğru Polonezköy yollarına koyulun. Bol oksijenli mis gibi açık havada güzel bir kahvaltı sofrası eşliğinde keyif yapın. Sonra bisiklet turları, ata binme gibi aktiviteler sizi bekliyor. Et severler kahvaltı yerine mangalda yapabilir. Polonezköy gezisi sadece yemekten ibaret değil tabi ki; Meryem Ana Kilisesi, Zofia Teyze’nin Hatıra Evi, Arıcılık Müzesi Polonezköy’e gitmişken kesinlikle görülmeli diyorum.

Garipçe

İstanbul’a yakın ekonomik kaçış rotaları yazımdan İstanbul ve çevresindeki güzelliklerden biri Garipçe Köyü hakkında az da olsa bilginiz vardır. Sarıyer’in en güzel ilçelerinden Garipçe hafta sonu kaçamaklarının eşsiz rotaları arasında. Karadeniz’in hırçın sularından çıkan taptaze balıklarını buraya gittiğinizde tatmalısınız. Bir Garipçe masalını daha tamamlamadan köyde yapılan  ev yapımı reçellerinden, eriştelerinden, tereyağından, mısır ekmeğinden, turşularından mutlaka alın. Canınız biraz farklılık istiyorsa Sarıyer Otellerinin güzelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Burgazada

Adalar arasında en görülesi en can alıcısı bence Burgazada. Sıcak yaz günlerine alternatif kaçamaklar arıyorsanız mesela bu hafta sonu ada vapuruna atlayın ve Burgazada’nın güzelliklerinden doyasıya faydalanın. Adanın seyrine varacağınız Bayrak Tepe görülmeye değer doğrusu. Burada geçirdiğiniz her anı ölümsüzleştirmeyi de unutmayın, benden söylemesi.