Selanik Gezi Rehberi

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehri tanımak, Ata’mızın evini ziyaret etmek ve tarihle iç içe geçmiş bu şehrin muhteşem atmosferinde şehir turuna çıkmaya ne dersiniz? Yılın her döneminde bize ev sahipliği yapan bu şehri yakından tanımanız için Selanik gezi rehberimizi sizin için derledik. Keyifli okumalar. 🙂

Selanik gezilecek yerler

Beyaz Kule: Selanik gezi rehberimizin ilk sırasını tabi ki Beyaz Kule alıyor. Selanik’in Thessaloniki bölgesindeki bu rotanın geçmişi Kanuni Sultan Süleyman dönemine dayanıyor. Osmanlılar zamanında hapishane ve garnizon olarak kullanılmış, Balkan Savaşları olduğu dönemde Yunanlıların eline geçmiş, isminden de anlaşılacağı gibi beyaza boyanmıştır. Uzun zaman sonra kendi rengine dönüştürüldüğü biliniyor.

Atatürk Evi Müzesi: Tatil cenneti Selanik’te görmeden dönmemeniz gereken büyüleyici bir rota Atatürk Evi Müzesi. Apostolou Pavlu Caddesi’ne gittiğinizde müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ata’mızın doğduğu, çocukluk ve gençlik dönemlerini geçirdiği bu ev, müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere açılmıştır.

Selanik Arkeoloji Müzesi: Andronikou caddesinde 1962 yılından beri ziyaretçilerine ev sahipliği yapan Selanik Arkeoloji Müzesi, Patroklo Karantino tarafından inşa edilmiştir. Yunan modern mimarisinin koruma altına alınması ve uzun yıllar süren çalışmalar sonrasında değişime uğrayan müze, 2006 yılında ziyaretçilerine yeniden açılmıştır.

Ayasofya: UNESCO Dünya Miras Listesindeki Ayasofya, Selanik merkezi ve Ermou sokaklarının kesişme noktasında konumlu. 5. yüzyılda depremde yıkılan eski Bizans Bazilikasının yerine inşa edilmiş. Buraya ait buluntular Ayasofya’nın inşaa edilmeden bir yüzyıl öncesine dayanıyor.

Selanik Şemsiyeleri: Selanik’in en ünlü ve en gösterişli yerlerindendir Selanik Şemsiyeleri. 1997 yılında inşa edilmiş ve gösterişini günümüze kadar korumuştur. Buraya gittiğinizde sevdiklerinizle hatıra fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmeyin.

Aya Dimitri Kilisesi: 1988 yılında koruma altına alınan bu kilisenin tarihi Bizans Dönemi’ne uzanıyor. 5. yüzyılda inşa edilen Aya Dimitri Kilisesi, Selanik’te gezilecek ve görülecek yerler arasında.

Aristotelous Meydanı: Selanik’te alışverişin adresi Aristotelous Meydanı’na gidip saatlerce gezip alışverişin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Burada birbirinden güzel butikler, mağazalar sizi bekliyor olacak.

Arch of Galerius Rotunda: Hristiyanlık dönemini yansıtan bu rota mozaikleri ile dünyaca ünlü bir yere sahip. Şimdilerde Deconsecrated Müzesi olarak kullanılan bu yapı, Roma İmparatoru Galerius tarafından inşa edilmiştir. Selanik’in tarihi geçmişini yansıtan bu yapıyı Selanik gezinizde ziyaret etmeden dönmeyin.

Selanik Turları eşliğinde Selanik’in tarihle iç içe yaşayan benzersiz rotaları sizi bekliyor olacak. Tur fırsatlarımızdan yararlanmak için şimdiden yerinizi ayırtın.