Şeb-i Arus Törenleri İçin Geri Sayım Başladı

Konya’nın büyük bir huşu içinde kutlanan Şeb-i Arus törenleri için geri sayım başladı. Her yıl aralık ayında kutlanan bu törenlere ülkemizin çeşitli yerlerinden ziyaretçi akın ediyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için Konya şehrinde düzenlenir. O halde Konya Mevlana Şeb-i Arus törenlerinde buluşalım.

Halk arasında Şeb-i Arus olarak bildiğimiz bu törenler son yıllarda Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak adlandırılıyor. Şeb-i Arus’un kelime anlamı Düğün Gecesi’dir. Mevlana ölüm gününü Hakk’a Vuslat (Yaradana Kavuşma) olarak tabir etmiştir.

Söylediği her sözle düşündüren, hayat ışığı olan, yol gösteren ve en önemlisi hepimizin saygı duyduğu Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin vafet ettiği gün yani doğuş gününü anmak isteyen binlerce insan Konya’da buluşuyor. Şiir dinletileri, semazenler, konferanslar ve sergilerin eşlik ettiği törenler kapsamında zengin bir program ziyaretçilerle buluşuyor.

Şeb-i Arus Törenleri ne zaman?

Bu yıl 744.’sü düzenlenecek Şeb-i Arus törenleri 11 Aralık Pazartesi günü başlayıp 17 Aralık Pazar günü sona erecektir.

  • Gene gel! Gene gel! Her ne isen gene gel! Kafirsen, ateşe tapıyorsan, puta tapıyorsan da, gene gel! Bu bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değil, yüz kere tövbeni bozmuşsan da gene gel! Hz. Mevlana
  • Ey canımın sahibi Yar! Sen benimle olduktan sonra kaybettiklerimin ne önemi var. Hz. Mevlana
  • Bencillik gözüne takılmış ayna gibidir. O gözler nereye bakarsa baksın kendinden başka birini görmez. Hz. Mevlana
  • Gözlerinin gördüğünü yüreğinin gördüğüne değişiyorsan eyvallah! Yüreğinin gördüğünü gözlerinin gördüğüne değişiyorsan eyvah, eyvah! Hz. Mevlana
  • İyilik aradın mı, insanda kötülük kalmaz. Hz. Mevlana
  • Dostun yanına hediyesiz gitmek buğdaysız değirmene gitmek gibidir. Hz. Mevlana