Sardunya Adası Gezi Rehberi

Yurt dışı Turlarının en çok ilgi çeken rotası İtalya’nın güzelliğine güzellik katan durağı Sardunya Adası İtalya gezinizde mutlaka olması gereken yerlerden biri. Rengârenk evleri arasından kendini hemen gösteren masmavi denizi buraya daha da büyüleyici bir atmosfer katmaya yetiyor sanki. Akdeniz’in ikinci büyük adası ünvanını kazanmış bu ada kumsalı ve içinde minik minik konumlanmış koylarını görünce mükemmel demek bile az gelebilir. Her yanını dağlar kuşatmış, tabi Sardunya Adası için sayacaklarım bunlarla sınırlı değil. Burayı güzelleştiren diğer faktörleri hem gezilecek yerleri hem de mağara evleri ve surları da bu durumu fazlasıyla ispatlıyor zaten. Şimdi bir de adada gezilecek yerlere bakalım.

Sassari

Sardunya Adası’nın ikinci büyük kenti olarak bilinir Sassari. Buraya gittiğinizde Nuraghi Medeniyetlerinin kalıntılarını göreceksiniz. Çok eski zamanlara dayandığı kesin bu kalıntıların. Buradaki Rosello Çeşmesi Cenevizlilerin mimarisi İtalya Turlarında kesinlikle görülmeli diyorum.

Olbia-Tempio

Sardunya Adası genel olarak tarihin yeri aslında. Adanın kuzeyi Kartacalılar ve Fenikelilerin kalıntılarının olduğu bir durak. Buranın en çok merak edilen San Simlicio Katedrali ve San Paul Kilisesini adanın olmazsa olmazı Ulusal Arkeoloji Müzesi keşfedilmeyi bekliyor.

Nuoro

Katedral demişken Nuoro’da da bunun en bariz örneği tabi ki Duorno Katedrali. Buraya görmek için kent merkezine gitmelisiniz. Yerel ressamların eserlerine yer verilmiş katedralde. Buradaki diğer görülesi yerleri soruyorsanız şimdi kağıdı kalemi hazırlayın ve not alın çünkü zamanınızın büyük bir çoğunluğu burada geçebilir. Deleddiano Müzesi, Katedral Ottana, Nuoro Modern Sanatlar Müzesi, San Simolicio Kilisesini görmeden turunuzu tamamlamayın.

Cagliari

Burası için eğlencenin ve sanatın başkenti desem yeridir. Nora kalıntılarını içinde barındıran Pula Şehrinde de bir sürü görülecek güzellikler var. Fil Kulesi, ST. Pancras, Santa Maria Katedrali, San Michele Kilisesi, San Giacomo Kilisesi, Kalatan Gotik ve Roma Antik Tiyatrosu’nu İtalya tatilinizde görmeyi ihmal etmeyin.

Kısacası Sardunya Adası’nda bambaşka kocaman bir dünya var. Gerek tarihi kalıntıları olsun gerek eğlencesi olsun her şeyiyle eşsiz bir ada. Ve siz bunun gibi başka ülkelerin bambaşka duraklarında olmak istiyorsanız tatilbudur.com’un size özel avantajlarından ve tur programlarından yararlanabilirsiniz.