Roma’da Alışveriş Çılgınlığı

”Alışveriş mi? Nerede?, Ne zaman?” gibi sorular sormaya başladıysanız o zaman sizi alıp Roma’ya götürüyoruz. Herhalde Roma’nın alışveriş severler için çılgın bir ülke olduğunu duymayan bayan kalmamıştır. Roma’da alışverişimi nereden yapabilirim diyorsanız işte bizde5 size birkaç öneri…

Roma Turlarına katıldığınızda alışveriş yapabileceğiniz birçok durak olduğunu göreceksiniz. Roma’da alışveriş diyenlere ilk önerimiz; Via del Corso, Via Condotti, Via Frattina ve Via Borgognona üzerinde çok güzel mağazalar var. İspanyol merdivenleri geçtikten sonraki meydanla başlayan cadde Via Condotti ve ona paralel dik ana cadde Via del Corso caddesidir. Buraya gidin ve Gucci, Prada, Armani, Dolce&Gabbana, Ferre, Fendi, Dior, Hermes, Bulgari, Cartier gibi dünyaca ünlü ve pahalı mağazalarına bir göz atın.

Burada sadece giyim üzerine değil evinizi süsleyecek birçok ürünle de karşılaşabilirsiniz. Mesela bunlardan ilki; Via del Babuino ve Via Sistina caddelerindeki ev tasarım ürünlerini bir görün derim. Özellikle Vatikan’ın doğusundaki Via Cola di Rienzo caddesi alışveriş için en uygun adreslerden diyebilirim. Burada da yine dünyaca ünlü Diesel, Sisley, Miss Sixty ve Onyx gibi tanınmış mağazalar var. Şehrin dışına doğru biraz çıktığınızda Galleria Commerciale Porta di Roma, buranın en büyük alışveriş merkezi. Roma’da alışveriş deyince hep ünlü mağazaların buluştuğu bir yer olarak aklımıza kazınacak burası. Roma’daki bir diğer ünlü mağaza zinciri La Rinacente. Bizim bildiğimiz farklı markaları satan mağazalar zinciri tarzında bir yer (Galleria Alberto Sordi, Piazza Colonna, Piazza di Spagna, Rome, 00187).

Roma’da alışveriş diyoruz da fiyatlarının daha uygun olması ihtimalini geçirmiyor muyuz yani? Şahsen buraya gidecek olan ben olsam gözüm şöyle bir fiyatlara takılır ve daha uygununu bulabilir miyim diye şöyle bir düşünürüm. O halde size bir adres daha; Roma’dan 25 km uzaklıkta Agro Pontino’da outet mağazası var. Adı: Castel Romano Designer Outlet. Ünlü markaları uygun fiyatlara bulmak için ziyaret edeceğiniz adres belli.

Gelelim biraz da hediyelik eşya kısmına… Ne alınır diye sorarsanız tarihi eserlerin turistik bölgelerde bir sürü Souvenir Shop var. Magnetler, resimli tabaklar, bardaklar, heykeller muazzam. Buraya gittiğinizde mutlaka Piazza Navona meydanındaki o şahane resimleri görmelisiniz.