Rio De Janeiro Gezi Rehberi

İsmini dünyanın en büyük karnavalı olan Rio Karnavalı ile daha çok duyuran Rio De Janeiro, Brezilya’nın en büyük eyaletidir. 400 yıldan fazla bir geçmişi olsa da oldukça modern bir şehirdir. 2016 Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapmış bu şehir hakkında merak ettiğiniz her şey Rio De Janeiro gezi rehberinde.

San Paulo’dan sonra Brezilya’nın ikinci büyük şehri Rio De Janeiro, aynı zamanda eyaletin en hızlı gelişmiş kentidir. Dünya genelinde tanınmasını Rio Karnavalı ve Olimpiyat Oyunları Rio 2016’ya borçlu. Brezilya’da tatil severleri yakından ilgilendiren Rio Karnavalı her yıl şubat ayında gerçekleşir. Ülke renkli kostümlere bezenir bu ayda. Dans gösterilerinin eşlik ettiği karnavalda geçit törenleri yapılır. Kısacası dansın ritmine kapılmak isteyenler şubat ayını iple çeker.

Şehirde Brezilya’nın resmi dili Portekizce konuşulur ve para birimi Brezilya Reali’dir. Rio De Janeiro’ya gitmek için yanınızda sadece pasaportunuzun olması yeterli olacaktır. Yani turist vizesi almadan tatilinizi turistik amaçlı gerçekleştirebilirsiniz.

Rio De Janeiro gezilecek ve görülecek yerler

Brezilya’nın ‘Muhteşem Şehri’ olarak bilinen Rio De Janeiro’da görmeden dönmemeniz gereken duraklardan Kurtarıcı İsa Heykeli, Botanik Bahçeler, Tijuca Yağmur Ormanları ve Copacabana Sahili Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş ve koruma altına alınmış yerlerinden. Tüm şehrin manzaralarını kapsayan bu rotaları yakından görmek için Brezilya Turlarına katılabilirsiniz.

Hz. İsa Heykeli’ni hep tv’den ya da internetten görmüşüzdür. Şehrin en yüksek dağı olan Corcovade Dağı’nın zirvesinde bütün şehrin manzarasına karşı konumlu heykele çıkmak biraz zorlayıcı gibi gözükse de dağın zirvesine giden trenler sayesinde ulaşım çok rahat.

Rio De Janeiro yazları Copacabana, Ipanema ve Leblon plajları sayesinde bir harika olur. Biraz hırçın bir denizi olsa da plajlarına gidip deniz, güneş, kumun tadını doyasıya çıkarabilir, su sporlarıyla tatilinizin en çılgın saatlerine merhaba diyebilirsiniz.

Rio De Janeiro mutfağı

Rio De Janeiro’da güzel bir akşam yemeği mi yemek istiyorsunuz? Bunun için o kadar seçenek var ki belki ne kadar çok yeseniz de geride hala tadına bakmadığınız şeyler kalacaktır. Kırmızı et ağırlıklı olan Rio De Janeiro mutfağında vejetaryen yemeklerden et yemeklerine, Fransız mutfağından organik lezzetlere kadar her şey mevcut. Birçok mutfak kültürünün lezzetlerini bulacağınız bu mutfakta canınız deniz ürünleri çekerse sahil kesimindeki restoranlara gidip baharatlı soslarla süsleyebileceğiniz balık ve deniz ürünlerinin tadına bakmanızı öneririz. Tabi güzel bir yemek sonrası Brezilya’nın meşhur kahvelerinden içmeden olmaz. 🙂

Farklı kültürlerin buluşma noktası Rio De Janeiro’da danslar, eğlenceler ve dahası tatilinize renk katacak. Bu yıl bambaşka bir tatil planlıyorsanız Güney Amerika’nın en güzel şehirlerinden Rio De Janeiro’yu keşif listenize ekleyin.