Ramazan Bayramında Nerelere Gidilir?

Daha fazla tatil severlerin dört gözle beklediği bayram tatiline sayılı günler kaldı. Bu bayramı aileleriyle geçirmek isteyenlerde elbet olacaktır ama daha ziyade tatilcileri ilgilendiren “Ramazan bayramında nerelere gidilir?” sorusuna hep beraber cevap arıyoruz. Yakın kültür duraklarından popüler yaz destinasyonlarına kadar birbirinden güzel seçenekler bu yazıda!

Adalar

İstanbul ve yakın çevrede oturanlar için tam bir kaçış noktası olan Adalar her daim tercihlerin baş sıralarında. İçinde tarih ve doğal güzellikler barındıran bu adalar Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada. Özellikle yaz aylarında yerli-yabancı turistlerce ziyaretçi akınına uğrayan Adalar’da bisiklet turu yapabilir, akşam olduğunda balık restoranlarında oturup ziyafet çekebilirsiniz.

Cunda Adası

Ege’nin incilerinden biridir Cunda Adası. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde konumlu bu belde kimilerine göre Alibey Adası olarak tanınır. Tazecik balıkların sofraları süslediği restoranlarıyla ön plana çıkan bu ada, 1976 yılında korunmaya alınmış ve tarihi zamanların izlerini hala taşıyor. Ramazan bayramında nerelere gidilir diye soranlara en güzel cevaplardan biridir Cunda Adası.

Side

Gezilecek ve görülecek yerleriyle insanı büyüleyen, içinde koskoca bir tarih barındıran Side, ramazan bayramı tatil önerilerimiz arasında. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side, antik bir liman kentidir. Arkeolojik çalışmalar neticesinde çıkarılan buluntuların sergilendiği Side Müzesi’ni, Köprülü Kanyonu, Titreyen Gölü, Antik Tiyatroyu ve Manavgat Şelalesi’ni Side tatil listenize eklemeyi unutmayın.

Kıbrıs

Dört mevsim tatil severler için kaçırılmayacak bir tatil önerisi olan Kıbrıs, tarihi yerleri ve doğaüstü güzellikleriyle listemizin olmazsa olmazlarından. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu cennet ülke her ne kadar yurt içi rotalarımıza dahil olsa da orada tatil yaparken kendinizi yurt dışına çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Girne, Lefkoşa, Magusa’yı Kıbrıs tatilinize dahil etmeyi ayırtmayı ihmal etmeyin.

Kapadokya

Renkli balonlarıyla ünlü Kapadokya’ya gidip keyifli bir bayram tatili geçirmeye ne dersiniz? Zengin coğrafyasıyla insanı alıp başka alemlere götüren bu rotanın masalsı peribacalarını mutlaka yakından görmelisiniz. Kapadokya turları ile gezi listenizde Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Ihlara Vadisi ve dahası olacak.

Safranbolu

Geleneksel yapısını günümüze taşıyan Safranbolu Karabük iline bağlıdır. Kültür turizminin gelişiminde önemli rol oynayan Safranbolu, özellikle 1990’lı yıllardan sonra daha çok gelişmiş bölgelerimizdendir. Türk yaşantısının örneklerini sergileyen Safranbolu Evleri ve tarihle bezeli yerleriyle tanışmak için Safranbolu turlarına katılabilirsiniz.

Kaş

Şayet bir Akdeniz aşığıysanız Antalya’nın en muazzam beldelerinden olan Kaş’ı görmenizi öneririz. Kaş otellerinde konaklayarak Antik Tiyatro’yu, Limanağzı’nı ve Akdeniz’in en güzel manzarası içinde konumlu Meis Adası’nı Kaş’ın gezilecek ve görülecek yerleri listesine eklemelisiniz. Malum Akdeniz’de havalar çabuk ısınıyor. Kaş tatiline çıkmadan önce valizinize mayolarınızı koymayı unutmayın. 🙂