Portekiz Gezi Notları

Tarihi, coğrafyası, doğal güzellikleri ile her mevsim gezilesi ülke Portekiz. Gezmesi ne kadar kolay ve pratik olsa da sanmayın ki burada gezilecek yer yok, aksine o kadar güzel yerleri var ki… O zaman yakından tanıyalım Portekiz’i.

Portekiz Hakkında

Atlas Okyanusu kıyısında küçük mü küçük, şirin mi şirin bir ülke ama bir o kadar da yerli yabancı demeden binlerce turiste kucak açıyor. Ilıman bir iklimi olduğundan hangi ayda giderseniz gidin keyifle gezebileceğiniz bir atmosfer var burada. Kışın çok soğuk olmuyor burası ama en rahat gidebileceğim mevsim hangisi diye soran olursa; bahar ve yaz ayları diyebiliriz. Eğer ki Portekiz Turlarına katılmayıp kendi başınıza buraya gitmişseniz, bir araç kiralayıp Portekiz’i karış karış, köşe bucak da gezebilirsiniz. Portekiz’de gezilecek yerlerin en başında kuşkusuz başkent Lizbon ve Porto geliyor.  Başkent Lizbon, nüfus olarak epeyce kalabalık bir şehir. Porto, buraya oranla çok fazla küçük kalıyor. Ama ne var ki şarabı için aynı şeyi söyleyemeyiz, çünkü şaraplarının ünü epeyce yayılmış durumda. Buraya yapacağınız ziyaretle hem dinlenecek hem de şehrin kalabalığından biraz da olsa uzaklaşmış gibi hissedeceksiniz.

Portekiz mutfağı, yurt dışı turlarında bazı ülkelerin mutfakları gibi fazlasıyla lezzetli. Üstelik restorana bile gitseniz burada fiyatların uygun olduğunu göreceksiniz. Özellikle deniz ürünleri burada çok zengin olduğundan farklı seçeneklerini denemelisiniz. Tatlı konusunda da çok başarılılar. Belem pastası buranın klasikleşmiş tatlılarından.

Portekiz’de alışveriş imkanları nasıl diye merak edenler; pamuk ve ketenden yapılan işlemeli şal, örtü ve buna benzer şeyleri hediyelik olarak alabilirsiniz. Ülkenin yiyecek konusundaki zenginliği ortada. Mesela demin tatlılardan bahsetmiştik, bunları paketlenmiş olarak alabileceğiniz dükkanlar bulabilirsiniz burada. Buranın en ilginç hediyeliğine geldi sıra; burada horoz bibloları çok meşhur. Hava durumuna göre renk değiştiren horozlar, size havanın nasıl olduğuna dair haber veriyor. Kesinlikle hiçbir yerde bulunmayan farklı bir hediyelik olacaktır sevdikleriniz için.

Portekiz Gece Hayatı

Gece hayatı dediğimizde şunu başta söylememiz gerekiyor; özellikle ülkede Fado müziği çok yaygın. Gittiğiniz her yerde bu dinlendirici müzik sizi takip edecek. Nostaljik olduğu kadar hüzünlü olduğunu da söyleyebiliriz bu müzikler için. Eğlence üzerine yerler arıyorsanız gideceğiniz adres kesinlikle Lizbon olmalı. Gecenin geç saatlerine kadar güzel bir şarap eşliğinde loş bir ılık ve sevdiğiniz de yanınızda, arka fonda da tabi ki Fado şarkılarıyla duygusal geceler sizi bekliyor.

Güzel bir ülkeyi daha yakından tanımaya çalıştık. İkliminin gitmeye her zaman uygun oluşundan anlıyoruz ki buraya gitmemek için bir bahane kalmıyor geriye.