Polonezköy’ün Organik Pazarlarına Yolculuk

İstanbul’un içinde yeşilinden, oksijeninden fazlasıyla nasibini almış sıcacık sohbetleriyle içimizi ısıtan insanların bir araya toplandığı mükemmel bir cennet bahçemiz var, işte orası Polonezköy. Aramızda bilmeyenlerimiz ya da daha önce hiç duymayanlarımız vardır mutlaka. Meşhur köy pazarları konusunda bilgi sahibi olacağınız bu yazıyı okuduktan sonra en kısa zamanda gitmeyi planladığınız bir rota olacak Polonezköy. Haydi o zaman Polonezköy’ün organik pazarlarına yolculuk etme zamanı.

Polonezköy’e doğru gittiğinizde girişindeki katolik mezarlığı ve kilisesi hemen karşımıza çıkar. Çevresine şöyle bir baktığınızda ata binenler gözünüze çarpacak, siz de onlardan biri olabilir buradaki gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz mesela. Polonezköy’ü keşfetmeye ilk olarak köy merkezinden başlayın. Tertemiz dağ havasında yetişen kirazlar, bal ve tereyağı alışverişi de bu gezinizde yapmanız gerekenler arasında olmalı. Üretimi yine buraya ait cam eşyalar da gözünüzden kaçmayacak detaylardan biri. Polonezköy’ün organik pazarlarına gitmek için neden haziran ayı seçilir peki bilir misiniz? Çünkü haziran geldiğinde Haziran kiraz festivalleri sayesinde burası cıvıl cıvıl olur.

Peki neden Polonezköy? İstanbul çevresinde yaşayanlar hafta sonu tatili geldiğinde 7’den 77’ye herkes yeşili bol alanlara gitmeyi seviyor. Polonezköy’de yeme-içme, alışveriş, çarşı, pazar ne arasanız fazlasıyla mevcut. Hele ki yeşilliği en büyük tercih sebebi durumunda. Karnınız acıktığında kahvaltı, mangal gibi seçenekler, konaklama içinse en güzel Polonezköy Otelleri insanı ilk görüşte kendine çekmeye yetiyor. Canınız ata mı binmek istedi, Polonezköy Binicilik Kulübü sizin için harika bir seçenek.

Polonezköy’ün organik pazarlarına yolculuk yazımızda adı gibi öne çıkan pazarlar hafta sonu kaçamağını sevenler için en çok talep gören yerleri. Burada yetişen yöresel ürünler, tekstil ürünleri, tezgâhlarda ve dükkânlarda satılan hediyelik eşyalara dair ne ararsanız Polonezköy’ün meşhur pazarlarında. Buradaki gezinizde merkeze doğru gidip Arıcılık Müzesini mutlaka görmelisiniz. Polonezköy’ün balı çok lezzetli ve meşhurdur. Petek balı, süzme bal, polen, arı sütü, propolis ve balmumunun yapılış aşamalarına bizzat şahit olun. Polonezköy’ün organik pazarlarında başka neler neler yok ki. Taptaze dalından toplanmış sebze, meyve istemediğiniz kadar çok.

Kısacası diyeceğimiz o ki haziran geldi çattı. Polonezköy’ün organik pazarları ve meşhur kirazları sıcacık köylü tezgâhlarında görücüye çıktı bile. Bu hafta sonu yapacak başka bir planınız yoksa bu Polonezköy fırsatını iyi değerlendirmenizi öneririz.