Peru’da Çölde Yaşayan Bir Vaha Huacachina

Zenginliğin ülkesi Peru’da görmeden dönmemeniz gereken bir rota Huacachina. Ica bölgesindeki bu köy Peru’nın meşhur çöllerinden birinin ortasında öyle bir inşa edilmiş ki görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. Daha öğrenmemiz gereken yanlarına şimdi göz atma zamanı.

Huacachina Hakkında

Tahmini 100 kişinin yaşadığı eşsiz güzellikteki Huacachina’yı görmek istiyorsanız en yakın zamanda Peru’yu ziyaret etmelisiniz. Adrenalin dolu kum sporlarının en güzel yapıldığı bu köy en çokta turistlerin ilgi odağı haline gelmiş. Güneş ne kadar yakıcı olursa olsun buraya gitmek için bir engel olmamalı. Keçiboynuzu, hurma ağaçları, yüzme havuzu ve kafeleriyle beraber o kadarcık insanın yaşadığı bu köyde olmak Huacachina’ya gideceğiniz güne kadar geç kalınmış belki de sizin için en farklı deneyimin yaşanacağı yer olacak.

Huacachina ve bunun gibi farklı rotaların bir araya toplandığı yerleri keşfetmek istiyorsanız o zaman yapmanız gereken Güney Amerika turlarına katılmak olmalı. Güneş altında onca çöl sıcağına rağmen parıldayan sularında yüzmenin keyfi nasıl güzel olur bir hayal edin. Yeraltı zenginlikleriyle ünlü Peru, Huacachina’yla bu durumu fazlasıyla kanıtlamış durumda. Huacachina sadece yüzmeyi sevenlerin değil başta deri hastalıkları ve romatizma ağrıları olanların da tercihi ettiği bir rota burası. Bu özelliğiyle eşine az rastlanan bir yer olduğunu anlamak hiç de zor değil, bu yüzden de Huacachina’yı en yakın zamanda mutlaka keşfetmelisiniz.

Günümüzün en büyük sorunu küresel ısınma buranın da kabusu olmuş. O güzelim sular çekilmeye başlamış Huacachina’da. Eskiden metrelerce sularda yüzmenin keyfini çıkarırken şimdilerde 5 metrelere kadar düşmüş ne yazık ki. Köylüler de çözüm olarak Huacachina’nın en yakın yeri Ica’ın içme sularından yararlanmayı akıl etmiş. İyi de olmuş, yerli-yabancı demeden her yıl binlerce turistin keşfetmeye can attığı rotaların başında Huacachina. Siz hala burayı keşfetmediyseniz bu yaz tatilinizde güzel bir program yapın ve Huacachina’yı listenizin en başına ekleyin.