Ana Sayfa Adım Adım Keşfet Pekin Gezi Rehberi

Pekin Gezi Rehberi

3689

Dünya’nın en kalabalık ülkesinin en kalabalık şehri Pekin. Bir ülkede olması gereken her şeyin fazlasıyla geliştiği ülke Çin’in başkenti Pekin. Pekin’de merak ettiğiniz her konuyu yazımızdan bulabilirsiniz. Haydi o zaman Pekin’i yakından tanımaya…

Çin Turlarına katılmak için en uygun zaman Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları. Yazın ortasında gittiğinizde yağışlı bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın, yaz mevsimi burada yağışlı geçer. Kışsa fazlasıyla soğuk olur. Buraya turla gitmiyorsanız konaklama yapacağınız en güzel yerler Ritan Meydanı, Chaoyang, Tiananmen Meydanı ve Wanfujing Caddesi. İsmini saydığım bölgelerde bütçenize uygun otel seçenekleriyle dolu. Pekin’e gitmek için yapmanız gereken ilk iş uçak biletinizi almak olmalı. Pekin’de dikkat etmeniz bir şey var ki o da; çevredeki yankesiciler. Kendinizi mümkün olduğunca bu tür olaylardan korumalısınız.

Daha önce hiç yurt dışı turlarına katılma deneyimi yaşadınız mı bilmiyorum ama Pekin’de görülecek yerlerin çok olduğunu söylemeliyim. Başta Çin Seddi, Yazlık Saray, Tiananmen Meydanı, Cennet Tapınağı, Yasak Şehir, Ming Mezarlıkları, Lama Tapınağı, Ulusal Stadyum buranın mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden.

Çin Seddi: Ülkeyi korumak için kurulmuş dünyanın en uzun savunma duvarı olarak bilinir Çin Seddi. Uydudan bakıldığında görülen tek yer de burası ayrıca.

Yazlık Saray: Enfes manzarasıyla beraber ahşap evleriyle de göze çarpan ilk yer burası. Gölün kıyısında kurulmuş Yazlık Saray, imparator ve ailesinin yazları kaldığı yer burası.

Tiananmen Meydanı: Pekin’in merkezi olduğu gibi dünyanın en büyük meydanı olma özelliğini taşır Tiananmen Meydanı. Yılda çok büyük sayıda turistin ziyaret ettiği meydan Pekin’de görmeden dönme diyebileceğim en önemli yerlerinden.

Cennet Tapınağı: Çinlilerin ahşaptan inşa ettiği dairesel bir yapı Cennet Tapınağı. Tek bir çivi çakılmadan yapılan tapınak cennetin dairesel olduğuna inanılarak yapılmış tek yer.

Yasak Şehir: Bu imparatorluk sarayı Çin’e ev sahipliği yapmış. Her yıl turist akınına uğrayan Yasak Şehir’in girişinde iki tane aslan göreceksiniz.

Ming Mezarlıkları: Changling ve Dingling diye iki alandan oluşan bir mezarlık burası. Ming Hanedanlığına ev sahipliği yapan ihtişamlı bir yer Ming Mezarlıkları.

Lama Tapınağı: Budizm tapınağı olarak gösterilen Lama Tapınağı dünyanın en büyük tapınaklarından. Burada insanları koruduğuna inanılan ama Budizm’e aykırı olan dört tane heykel var.

Ulusal Stadyum: Mimarisini gördüğünüzde şaşırmayın, çünkü bir kuş yuvası mimarisi sizi bekliyor burada. 2008 Yaz Olimpiyatları için yapılmış bir yer Ulusal Stadyum. Pekin’de gezilecek yerler listenizde olması gereken bir yer daha Ulusal Stadyum.

Pekin’de alışveriş

Burada alışveriş yapmanın ayrı bir keyif olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir çok ürünün tıpkısının aynısını burada görebilmeniz olası. Alışveriş konusunda özellikle Wangfujing, en çok talep gören bölge. Yerel eşyaların, hediyeliklerin, ahşap ürünlerin, antikaların olduğu bölge trafiğe kapalı olduğu için alışverişe odaklanmak da an meselesi aslında.

Çin mutfağı

Daha önceki yazılarımda ülkede en çok pirincin tüketildiğini neredeyse her öğünlerinde yediklerinden bahsetmiştim. Baharat konusunda da adından fazlasıyla bahsettiren bir ülke Çin. Tavuk, balık, kırmızı et, sebze buranın olmazsa olmazlarından. Ekmek yemeği sevmezler, onun yerine noodle, pilav türü şeyler yemeği benimsemiş Çinliler. İçecek olarak sorarsanız yeşil çay ve bitki çayları onlar için vazgeçilmez.

Pekin gece hayatı

Pekin’e gittiğinizde sabaha kadar bitmeyen bir eğlence anlayışı sizi karşılayacak. Renkli, hareketli gecelerin arasında siz de mutlaka olmalısınız. Daha önceden hiç gece pazarları gördünüz mü? İşte burada gece hayatının hareketliliği de olduğu gece pazarları kuruluyor. Ayrıca lüks mekânlar, gece kulüpleri eğlenceyi doludizgin yaşamayı sevenlerin en uğrak mekânlarından.

En farklı ülke deneyimini yaşayacağınız Pekin’de görmeniz, yapmanız gerekenler şimdilik bunlar. tatilbudur.com’un turlarıyla ülkeyi ziyaret ettiğinizde bunlardan daha çok anlatacağınız şeyler olacağından eminim.

İlk yorum yapan siz olun!