Pekin Gezi Rehberi

Dünya’nın en kalabalık ülkesinin en kalabalık şehri Pekin. Pekin’de merak ettiğiniz her konuyu yazımızdan bulabilirsiniz. Haydi o zaman Pekin’i yakından tanımaya…

Pekin Hakkında

Çin Turlarına katılmak için en uygun zaman nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları. Yazın ortasında gittiğinizde yağışlı bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın, yaz mevsimi burada yağışlı geçer. Kışsa fazlasıyla soğuk olur. Buraya turla gitmiyorsanız konaklama yapacağınız en güzel yerler Ritan Meydanı, Chaoyang, Tiananmen Meydanı ve Wanfujing Caddesi. İsmini saydığım bölgelerde bütçenize uygun otel seçenekleriyle dolu. Pekin’e gitmek için yapmanız gereken ilk iş uçak biletinizi almak olmalı. Pekin’de dikkat etmeniz bir şey var ki o da; çevredeki yankesiciler. Kendinizi mümkün olduğunca bu tür olaylardan korumalısınız.

Daha önce hiç yurt dışı turlarına katılmadıysanız Pekin’de görülecek yerlerin çok olduğunu söyleyebiliriz. Başta Çin Seddi, Yazlık Saray, Tiananmen Meydanı, Cennet Tapınağı, Yasak Şehir, Ming Mezarlıkları, Lama Tapınağı, Ulusal Stadyum buranın mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden.

Çin Seddi: Ülkeyi korumak için kurulmuş dünyanın en uzun savunma duvarı olarak bilinir Çin Seddi. Uydudan bakıldığında görülen insan eliyle yapılmış tek eserdir.

Yazlık Saray: Enfes manzarasıyla beraber ahşap evleriyle de göze çarpan ilk yer burası. Gölün kıyısında kurulmuş Yazlık Saray, aynı zamanda imparator ve ailesinin yazları kaldığı bir mesire yeri.

Tiananmen Meydanı: Pekin’in merkezi olduğu gibi dünyanın en büyük meydanı olma özelliğini taşır Tiananmen Meydanı. Yılda çok büyük sayıda turistin ziyaret ettiği meydan Pekin’de gezilecek yerler diyebileceğiz en önemli yerlerinden.

Tiananmen Meydanı

Cennet Tapınağı: Çinlilerin ahşaptan inşa ettiği dairesel bir yapı Cennet Tapınağı. Tek bir çivi çakılmadan yapılan tapınak, cennetin dairesel olduğuna inanılarak yapılmış dünyadaki tek yer.

Yasak Şehir: Bu imparatorluk sarayı Çin’e ev sahipliği yapmış. Her yıl turist akınına uğrayan Yasak Şehir’in girişinde iki tane aslan göreceksiniz.

Ming Mezarlıkları: Changling ve Dingling diye iki alandan oluşan bir mezarlık burası. Aynı zamanda Ming Hanedanlığına ev sahipliği yapan ihtişamlı bir yer Ming Mezarlıkları.

Lama Tapınağı: Budizm tapınağı olarak gösterilen Lama Tapınağı dünyanın en büyük tapınaklarından. Burada insanları koruduğuna inanılan ama Budizm’e aykırı olan dört tane heykel var.

Yonghe – Lama Tapınağı

Ulusal Stadyum: Mimarisini gördüğünüzde şaşırmayın, çünkü bir kuş yuvası mimarisi sizi bekliyor burada. 2008 Yaz Olimpiyatları için yapılmış bir yer Ulusal Stadyum. Pekin’de gezilecek yerler listenizde olması gereken bir yer daha Ulusal Stadyum olmalı.

Pekin’de Alışveriş

Pekin’de alışveriş yapmanın ayrı bir keyif olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bir çok ürünün tıpkısının aynısını burada görebilmeniz olası. Alışveriş konusunda özellikle Wangfujing, en çok talep gören bölge. Yerel eşyaların, hediyeliklerin, ahşap ürünlerin, antikaların olduğu bölge trafiğe kapalı olduğu için alışverişe odaklanmak da an meselesi aslında.

Çin Mutfağı

Ülkede en çok pirincin tüketildiğini neredeyse her öğünlerinde yedikleri dünyada bilinen bir gerçek. Baharat konusunda da adından fazlasıyla bahsettiren bir ülke Çin. Tavuk, balık, kırmızı et, sebze buranın olmazsa olmazlarından. Ekmek yemeği sevmezler, onun yerine noodle, pilav türü şeyler yemeği benimsemiş Çinliler. İçecek olarak ise yeşil çay ve bitki çaylarını tercih ediyorlar.

Pekin Gece Hayatı

Pekin’e gittiğinizde sabaha kadar bitmeyen bir eğlence anlayışı sizi karşılayacak. Renkli, hareketli gecelerin arasında siz de mutlaka olmalısınız. Daha önceden hiç gece pazarları gördünüz mü? İşte burada gece hayatının hareketliliği de olduğu gece pazarları kuruluyor. Ayrıca lüks mekanlar, gece kulüpleri eğlenceyi doludizgin yaşamayı sevenlerin en uğrak yerlerinden.

En farklı ülke deneyimini yaşayacağınız Pekin’de görmeniz, yapmanız gerekenler şimdilik bunlar. tatilbudur.com’un turlarıyla ülkeyi ziyaret ettiğinizde bunlardan daha çok anlatacağınız şeyler olacağından eminiz.