Paris Yemek Kültürü

Söz konusu olan Paris yemek kültürüyse denecek ve görecek çok şey olduğunu en başta söylemeliyim. Doğal güzellikleri, tarihi, birbirinden güzel rengârenk sokakları ve bu kadar güzel şeyin arasından kendini hemen fark ettiren yemek kültürü. Paris tatilini süsleyen gezilecek yerleri ne kadar önemliyse başta Fransızlar içinde yemek bir o kadar önemli diyebilirim. Daha önce buranın mutfağıyla tanışmamış olanlar için işte Paris yemek kültürü.

Kahvaltı: Paris yemek kültürüne meşhur kahvaltı sofralarından başlayalım. Bizim ülkemizde olsa tabak tabak dolan kahvaltılıklar, bardak bardak içecekler masadan eksik olmaz. Ama söz konusu olan Paris yemek kültürüyse bu durumun tam tersini söylememek mümkün. Fransızların kahvaltı masalarında olmazsa olmazlar; kruvasan, kahve ve meyve üçlüsü. Kruvasan’da sade olanı. Bu kadar sade bir masa kısacası. Tercih ettikleri genelde sade olsa da çikolatalı, jambonlu, sebzeli olanlar da ülkede oldukça yaygın. Ayrıca sadece kruvasan da değil, farklı hamur işleri nadir de olsa kahvaltı sofralarında olabilir. Tercihinizi Paris’in pastanesinde bolca olan kruvasandan yana kullanmak istemiyorsanız buranın meşhur baget ekmeğinin arasına tereyağı sürüp yanında reçelle süsleyebilirsiniz. Tercih sizin.

Öğle ve Akşam: Öğle ve akşam yemeklerinde ağırlığı ete veren Fransızlar için bu durum artık vazgeçilmez olmuş. Paris yemek kültürünü süsleyen farklı lezzetleri de oldukça fazla tabi ki. Mesela; midye, omlet, salyangoz, croque monsieur/madame, onion soup, coq au vin, boeuf bourguinon bunlarda öğle ve akşam yemeklerini süsleyen diğer lezzetleri. Bunların arasında croque monsieur/madame (domuz eti ve peynirle yapılan sandviç) özellikle öğle yemeklerinde idol diyebilirim. Yanında da güzel bir salata olabilir mesela. Paris yemek kültüründe confit de canard’da Fransızlar için özel bir yemek. Ördek etinden yapılıyor. Daha önceden hiç ördek eti denememiş olanlar ördek etini burada mutlaka denemelisiniz derim. Öğle ve akşam yemeklerinde masalardan eksik edilmeyen salata onların yine olmazsa olmazlarından.

Atıştırmalık: Paris yemek kültürü deyince yemeklerinin dışında atıştırmalıklarıyla da ön planda bir ülkeyle beraberiz. Fransızlar ayaküstü atıştırmalıkları çok seviyor. Falafel, galettas ve crepes onların baş sıradaki atıştırmalıkları. İncecik yapılan krep hamuru arasında çikolata, meyve ya da reçel hayal etsenize. Gerçekten de mükemmel değil mi…

Tatlı: Paris yemek kültüründe tatlılar o masalarda yoksa bir eksiklik var demektir. Et konusunda ne kadar iddialılarsa tatlı konusunda da fazlasıyla iddialılar. Rengârenk sıralanmış macaronları onlarda Fransız hamburgeri olarak adlandırılıyor. Çikolataya çok düşkün olan ülkede çikolatalı tatlılar yine ön planda. Çikolata, sıcak çikolata, iles flottantes, clafoutis, macaron, madaleines ve dondurma Paris’teki tatlı çeşitleri. Peki neden sıcak çikolata diye soranlar; Fransızlar için soğuk geçen kış günlerinde tatlı niyetine içilir sıcak çikolata. Tabi öyle sulu bir şekilde değil, puding kıvamında sunulur burada sıcak çikolata.

Bütün bunlardan sizin de anlayacağınız gibi Paris yemek kültürü bizden oldukça farklı. Bu atmosferde olmaya varım diyorsanız Paris Turlarından yerinizi şimdiden ayırtın.