Orta Avrupa’nın Dünyaca Ünlü Termali Karlovy Vary

Türkiye’nin zengin termal sularını görünce ne kadar güzel bir ülkede yaşadığımız aklıma gelir hep. Bir yandan da çok şanslıyız, böylesine güzel yerlerimiz ve keşfedilmeyi bekleyen gizli köşelerimiz var ki bu güzel ülkede yaşayan herkes benimle aynı düşünceleri eminim ki taşıyordur. Size şimdi söyleyeceklerimi okuyunca bir kez daha sevineceksiniz. Siz de yurt dışında gezmeyi çok seviyorsanız ve Orta Avrupa Turlarının en güzel şehirlerindeki gizli hazinelerinden birini yani Karlovy Vary’yi görünce en az benim kadar siz de orada olmak isteyeceksinizdir.

Karlovy Vary Çek Cumhuriyeti’ne bağlı Bohemya’da. Buraya Carlsbad yani ‘Kralın banyosu’ da deniyor. İşin içinde sağlık olunca dünyanın öbür ucu olsa bile şifa göreceğinizi bilseniz siz de hiç beklemeden gitmez misiniz? Karlovy Vary’nin termal sularında insana şifa veren bir hazine gizli adeta. Buraya gittiğinizde doğaüstü atmosferinde kaybolacak ve şifalı sularında sağlık bulacağınızdan eminim. Her mevsimde ayrı güzelliği olan ve görenlere görsel şölen sunan Karlovy Vary hava soğuk olduğunda nehirden çıkan buharıyla bile insanın içini ısıtmaya fazlaca yetiyor. Çek Cumhuriyeti’ne gittiğinizde sadece şifalı sularından yararlanmak için değil vaktinizi her ne kadar sularında geçirseniz de buranın en güzel şehirlerinde ve en başta da Karlovy Vary’nin etrafından başlayın gezinize. Rengârenk evleri arasında gezerken fotoğraf makinenizi elinizden bir an olsun bırakamayacağınız bir doğayla süslü. Buranın en anlamlı kılan bir sebepte ne biliyor musunuz? 1918 yılında bir sene boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlamış olması… Ve dünyaca tanınmış birçok kişiye de ev sahipliği yapmış Karlovy Vary.

Şimdi geleyim minarelli sularına;

Carlsbad yani Karlovy Vary’de gezerken etrafınızdaki insanların elinde birer bardak ve bir şeyler içtiğini göreceksiniz. İşte o zaman şaşırmayın, siz de aynısını yapsanız bence iyi edersiniz demeden önce merak edenler olacak neden diye… Karlovy Vary kaplıcaları evet gerçekten dünyaca çok ünlü ama su pınarlarından akan suları da başta böbrekler için çok iyi geldiği kesinlikle defalarca kez kanıtlanmış. Şayet böbreklerinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa o bardaklı grubun arasına siz de katılın. 30’a yakın çeşmeden bu suları bulabilir ve gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Peki burada ne yenir, ne içilir?

Et severler yine yaşadı anlaşılan. Daha önce hiç tavşan ya da ördek eti tattınız mı bilmem ama Karlovy Vary’ye gittiğinizde çok lezzetli etler sizi bekliyor. Ama tabi buralara kadar gelip de bu güzelim etlerin tadına bakmadan tercihini pizzadan yana kullanan da çok insan var. Pizzalarının da etleri kadar lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Tercihi size bırakıyorum ama her iki lezzetinde tadına bakın bana sorarsanız. Gelelim ne içeceğinize; Karlovy Vary’nin Becherovka burada üretilen en meşhur likörü. Bu bir seçenek bunun dışında Çek’in meşhur birası bir seçenek olabilir ya da enfes kahvesinden tatmak istiyorum diyorsanız tercihinizi buradaki kahve duraklarından yana kullanabilirsiniz.

Gece hayatı

Karlovy Vary’yi gördüğünüzde ne kadar renkli bir gece hayatı varmış burada diyeceksiniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar hareketli mi hareketli eğlenceli saatlere merhaba deyin.

Alışveriş

Karlovy Vary’de alışveriş etmek isteyenler giysilerden tutunda porselenler, cam ürünleri, ağaç işçiliği ürünler ve organik gıdalarına kadar her şeyinden alabilirsiniz. Özellikle el işçiliği konusunda yeterince popüler bir yer burası. Bunun dışında dünyaca ünlü markalar ve lüks butikler yine burada. Sokaklarında dolaşırken mineralli suyundan içmek isterseniz buranın birbirinden güzel pipetli bardakları hem kolaylık hem de çok güzel bir hediyelik olabilir. O zaman Orta Avrupa geziniz için şimdiden sağlık dolu tatiller.